Üsküp'te kale boyu sünnet coşkusu

Bursa Belediyesi, Üsküp'te sünnet şöleni düzenledi. Üsküp Kalesi önünde 250 çocuk, "erkekliğe ilk adımını attı"

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teyim. Bu bölgede yaşayan Türk, Arnavut çocuklarından bir bölümü Bursa Belediyesi ve El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı tarafından düzenlenen törenle erkekliğe ilk adımlarını atarken ben de yanlarındaydım. Gördüğüm izlediğim şu ki tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları gayet hoş gidiyor. Osmanlı coğrafyasında yer alan ülkelerdeki ecdat yadigârı eserleri bir bir ayağa kaldıran kurumların basında da 5 yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi geliyor. Bu defa da Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlediği sünnet şöleni ile Balkanlardaki hizmet halkasına bir yenisini daha ekliyor belediye, ne güzel.

BAŞKAN'LA SOHBET

Bu El Hilal Derneği ve Üsküp Çayır Belediyesi tarafından 10 yıldır düzenlenen ve son 5 yıldır da Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleşen sünnet şölenlerinin altıncısıymış. Üsküp Kalesi önünde yapılan törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Bursa ve Üsküp'ten gelen davetliler ve sünnet çocuklarının aileleri katılıyordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'ye bu etkinliklerden beklentilerini soruyorum. Gülerek yanıtlıyor ve diyor ki: " Türkiye ile Makedonya yüzyıllardır dost ve kardeş ülkeler. Her iki ülke arasında akrabalık bağı olduğunu her fırsatta göstermeye çalışıyoruz. Bizim bağlarımız çok kuvvetli. Yüzyıllarca aynı çatı altında yaşadık, aynı kaderi paylaştık. Onlara karşı önemli vazifelerimiz var. Onların yüzünün gülmesi, bizim yüzümüzün gülmesidir. Bu bölgenin fiziki yönden gelişmesinin yanında burada kültürümüzün en iyi şekilde yaşatılması için destek vermeye her zaman devam edeceğiz. Burada ecdat yadigârı eserlerin ayağa kaldırılmasından bu tür sosyal etkinliklere çok alanda çalışıyoruz. Her ne kadar benim adım öne çıksa da bu faaliyetli biz Bursa'nın değerli işadamları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte gerçekleştiriyoruz. Bursa halkı, Türkiye halkı, Başbakanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan buradaki soydaşların her zaman yanında. Bizim bu bölgeden bir beklentimiz yok.Tek hedefimiz Üsküp'ün, Makedonya'nın her yönden gelişmesi ve biz bunun için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

PİLAV VE HELVA İKRAMI YAPILDI

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer sünnet çocukları ve ailelerinin bu mutluluğunu paylaşmanın kendisini de çok mutlu ettiğini söylüyordu. Üsküp'teki 250 Müslüman çocuğun erkekliğe ilk adımını attığı törende, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, sünnetin İslam dinindeki önemi halkında bilgiler veriyordu alkışlar arasında. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Seyfettin Ersoy'un yaptırdığı sünnet duasının ardından Başkan Recep Altepe ve protokol üyeleri sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler verdi ve davetlilere pilav ve helva ikramı yapıldı. Törende, Karşıyaka ve Yeniyol halk oyunları ekipleri ile Yeniyol Kültür Sanat Derneği Solisti Ayla İbrahim sahneye çıktı.

BİZE ULAŞIN