Bosna'dan kardeşlik orkestrası...

Balkanlar'daki savaşla birlikte ayrı kutuplara itilen Sırp, Boşnak ve Hırvat 38 sanatçı genç, 11 yıl sonra BalsiKa ismindeki grupla yakınlaştı. Bu yıl 6 Türk gencinin de dahil olduğu grup, Fransa turnesine çıktı

Savaşı birebir yaşayan anne ve babaların sanatçı çocukları, savaşın dağıttığı Balkanlar'ı bir araya getirebilir mi? Fransa'daki müzik derneği Ballade'ın başkanı Perette Ourisson, bunu kendi kendine sorduğunda cevabı onu biraz korkutmuştu. Savaşın sona erdiği 1995'ten 11 yıl sonra, ayrı kutuplara itilen eski komşular Sırp, Boşnak ve Hırvatların çocuklarını ürkerek Fransa'da bir araya getirdi. 20'li yaşlardaki bu genç insanların kavgaya tutuşmalarından endişe etti. Ancak aksine, yakınlaştıklarını gördü. Birbirlerinden ayırt edilemeyen aynı coğrafyanın gençleri 38 kişi olup BalsiKa adında bir grup kurdu. Aralarına bu yıl altı Türk gencini de alıp ağustos başında Fransa'da üç kentte turneye çıktılar. Balsika'nın (BALkan MuSIKA) doğuş öyküsü:

BalsiKa nasıl kuruldu?
Şöyle bir düşündüm de insanlar bazen çok gereksiz şeyler yapıyor! Televizyonu açtığınızda savaş, yolsuzluk, cinayetler ve çevreyi zehirleyen insanlarla ilgili haberler var. Ve bazen mucizelere ihtiyacımız var. Ben de Fransa'nın Alsace bölgesinden çıkan Balkan kökenli bir müzik grubu kurarak kendi ütopyamı yarattım. Grubun adını Papyros'n BalsiKa koydum. Projeye 2006'da Bosna Hersek'in Tuzla kentinden AkustikUm isimli gençlik derneğiyle başladık. Sonra gerisi geldi. Bu yıl ilk kez Türkiye'den iki genç katıldı, bu yıl altı kişi. Bu tıpkı mayonez yapmak gibi... İçerdiği maddelerin birbirine geçmesi için zamana ihtiyacınız var. Bugün, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Türkiye ve Alsace'den 38 genç insanı bir araya getirmiş durumdayız.

Amacınız baştan bu yana Balkan gençlerini buluşturmak mıydı?
Aslında Avrupalı genç müzisyenleri buluşturmaktı. Ama işe Balkanlar'dan başlamak istedik. Çünkü savaş nedeniyle çok ayrı düşmüşlerdi.

Bu gençlerin özellikleri nedir?
Balkanlar'dan gelen genç ve yetenekli sanatçılar olmaları. Savaşı yaşamamış olabilirler. Ama aileleri yaşamıştı, onlar da o travmada yetişmişlerdi. Bu gençlerin günlük yaşamlarını birlikte geçirip müzik yapmaları ve güzel bir oyun sahneye koymaları mümkün olabilir miydi? İtiraf etmeliyim ilk bir araya geldiklerinde korkmuştum.

Şimdi?
Bu yıl tema konusu "Özgürlük ve Kardeşlik"ti. Sohbetlerimizde eşcinsellerden de konuştuk; veya söz gelimi cezaevinde çalışan Sırp bir katılımcı, pek çok kişinin kazara katil olduğunu anlattı. Avrupa'da Osmanlı kuşatmasının yarattığı imajın artık kaybolduğundan da bahsettik. Çingeneler Zamanı filminde de yer verilen Erdelezi'yi (Hıdrellez) üç dilde söyledik. Bu aslen Rumen şarkısı olduğu gibi, Sırplar için Aziz George'a saygı göstermek kullandıkları, Türklerin ise baharı karşılamak için bir ilahi. Sonuçta anlayış en önemli şey. Yolun başında hayal ettiğim gibi, "Hayat bazen toz pembe de olabiliyor."

4'ÜNCÜ TOPLANTIDA 6 TÜRK GENCİ EKLENDİ
Bu yıl, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen toplantıya İstanbul'dan Soyop - The Society of Young Pioneers isimli grup davet edildi. Grubun Başkanı, Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Yunus Emre Akbaba deneyimlerini anlattı: "Dört katılımcı ülke daha önce Bosna'da, Sırbistan'da ve Hırvatistan'da da bir araya gelmiş. Biz BalsiKa'ya dördüncü toplantıda eklendik. Şimdi Türkiye'ye de gelmek istiyorlar. BalsiKa insan hakları, kardeşlik gibi temalar çerçevesinde müziği bir araç olarak kullanan 38 kişilik büyük bir aile. Kuruluşunda özellikle Fransız ve Bosnalı ortakların müzikal bağlamdaki eskiye dayanan işbirliklerinin etkisi var. Çok yakın tarihte katılımcı Balkan ülkeleri arasında yaşanmış belki sorunlar bizi endişelendirmişti. Ancak oraya gittiğimizde durum hiç de böyle değildi. Sonuçta bu üç Balkan ülkesi küçük farklarla aynı dili konuşan, tarihte aynı devletin sınırları içerisinde bulunmuştu. Bize karşı biraz önyargıları olmalarına rağmen kısa sürede kaynaştık."

ORKESTRADA KEMENÇE...
(Soldan sağa) Gülbahar Pay (Tiyatro ve ses sanatçısısosyoloji öğrencisi), Hale Günay, (Kemençe, hukuk öğrencisi), Ayşenur Aydoğdu (keman, hukuk öğrencisi), Ramazan Keskinoğlu (gitar ve davul, sosyolog), Murat Yıldırım (bağlama, hukuk öğrencisi), Yunus Emre Akbaba (hukuk öğrencisi).

BİZE ULAŞIN