Samanlığa sakladığı 100 bin lira kül oldu

Bursa'da, çakmakla oynayan 8 yaşındaki çocuk, babası Hakkı Üncü'nün daha güvenli olduğunu düşünerek samanlığa sakladığı tüm birikiminin yanmasına neden oldu. Haberi alan Hakkı Üncü ile eşi, fenalık geçirdi

Bursa'da hayvanlarının bir kısmını satan Hakkı Üncü, kazandığı 100 bin lirayı, daha güvenli olduğunu düşündüğü samanlığa sakladı. Ancak evin 8 yaşındaki çocuğu, yeğeniyle birlikte oyun oynarken samanlığı yaktı. Paraları kül olan Hakkı Üncü ve eşi Yıldız Üncü, gözyaşına boğuldu. Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek köyünde yaşayan ve hem çiftçilik hem de hayvan yetiştiriciliği yapan Hakkı Üncü, 10 gün önce hayvanlarından bazılarını sattı. Satıştan elde ettiği 100 bin lirayı bankaya yatırmak yerine evde bir yere sakladı. Ancak eve hırsız girmesinden korkan Hakkı Üncü, paralarını samanlığa koydu. Üncü, her gün samanlığa gidip paranın yerinde olup olmadığını kontrol ediyordu. Önceki gün Hakkı Üncü'nün 8 yaşındaki oğlu Sami Üncü, evlerine gelen kuzeniyle oyun oynamaya başladı. Bir süre sonra evde bir çakmak bulan 2 çocuk, bahçeye çıktı. Kimsenin olmadığı bir anda, samanlığa girip çakmağın yanıp yanmadığını kontrol etmeye kalkışan 2 çocuk samanları tutuşturdu.

SÖNDÜRMEYE ÇALIŞTILAR
Dayak yemekten korkan çocuklar, anne ve babalarına haber vermek yerine yangını söndürmeye çalıştı. Ancak başarılı olamadı. Samanlar kuru olduğu için kısa sürede büyüyen alevlerden güçlükle kaçan çocuklar, koşarak eve gidip Hakkı ve Yıldız Üncü'ye haber verdi. Koşarak samanlığa gelen Üncü çifti, tüm çabalarına rağmen alevleri söndüremedi. Kısa sürede büyüyen yangın, samanlığın yan kısmındaki hayvan ağılına da sıçradı. Bunun üzerine samanlığı bırakan Hakkı Üncü, ahırdaki hayvanları son anda yanmaktan kurtardı. Alevleri görünce eve gelen köylüler, bir yandan yangını söndürmeye çalışırken bir yandan itfaiyeden yardım istedi. Kısa sürede köye gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Ancak müdahaleye rağmen samanlık ve ahır tamamen yandı. Öte yandan Gedelek köyü muhtarı Osman Trak, ailenin hayvanlarının çalınmasından korktuğu için samanlık ile ağılın yanına inşa ettikleri odada yaşadıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN