İşte yürekleri burkan o acı olaylar

Daha dün bu sayfada 12 yaşındaki Gonca'nın maganda kurşunuyla ölümünün acısını paylaştık. Ancak bu kez İzmir'den gelen bir acı haberle sarsıldık. 6 yaşındaki Umut Ceylan parkta oynarken sırtına saplanan serseri kurşunla can verdi

İzmir Karabağlar'da oturan 6 yaşındaki Umut Ceylan, bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlayacaktı. Önceki gün, şoför babası Ufuk Ceylan ve aynı yaştaki annesi Gülhan Ceylan tarafından İlköğretim Okuluna kaydı yaptırılmıştı. Önceki akşam annesi Gülhan Ceylan ve ablası Doğa Ceylan'la birlikte evlerinin yakınındaki General Asım Gündüz Parkı'na gitti. Umut diğer çocuklarla oyun oynarken, anne ve ablası da sohbet ediyordu.

DÜŞÜP BAYILDI SANDILAR

Umut, saat 22.30 sıralarında kaydırağın merdiveninden çıkarken nereden geldiği belli olmayan bir kurşun, sırtına isabet etti. Umut, yere yığılırken, diğer çocuklar koşarak anne ve ablasına haber verdi. Anne ve abla, önce Umut'un kaydıraktan kaydığı sırada düşüp kendisini yaraladığını zannetti. Anne, 5 ay önce de aynı parkta düşüp kolu kırılan Umut'u babasıyla birlikte evlerinin yakınında bulunan İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Kurşun sırtında kan izi bulunan Umut Ceylan'ın kalbine ulaşmıştı. Umut, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Umut vurulduğu sırada parkın yanından bir motosikletin geçtiği ve bu nedenle silah sesinin duyulmadığı iddia edildi. Bölgeyi ablukaya alan 800 polis, park çevresindeki tüm evleri tek tek dolaşıp tanık aradı. Haberi alan komşular da olaya tepki göstererek gün boyunca General Asım Gündüz Parkı'nda oturarak aileye destek verdi.

'ALLAH O MAGANDAYA DA AYNI ACIYI VERSİN'
Adli Tıp Kurumu'ndan oğlunun cenazesini alan baba Ufuk Ceylan, "Oğlum gittikten sonra sanık bulunsa ne olacak? Birkaç gün sonra unutulacak. Ama o acıyı biz nasıl unutacağız?" dedi. Anne Gülhan Ceylan ise, "Allah oğlumun canını alan o magandaya da aynı acıyı versin" diye konuştu. Küçük Umut, Menderes ilçesine bağlı Çatal köyünde toprağa verildi.

KİMİ EVİNİN ÖNÜNDE KİMİ OTOBÜSTE VURULDU
Son 1 yılda maganda kurşunuyla 7'si çocuk 10 kişi ölürken, 2'si çocuk 7 kişi de yaralandı. İşte ölen ve yaralananlardan bazıları;
2 Temmuz 2012: Niğde'de anne ve babasıyla birlikte, akrabası Yunus Erdemir'in düğününe giden 6 yaşındaki Ömer Muhtar Erdemir bahçede çocuklarla oynarken, havaya ateş ederken tutukluk yapan av tüfeğini tamir etmeye çalışan maganda tarafından vurularak öldürüldü.
28 Haziran 2012: Şanlıurfa'da iki grup arasındaki kavga sırasında seken kurşunlardan biri, olay yerinden geçen halk otobüsünde annesi ve ablasıyla yolculuk yapan 8 yaşındaki Yusuf Kerem Demirel'e isabet etti. Ağır yaralanan çocuk 1 hafta sonra öldü.
11 Haziran 2012: Şanlıurfa'nın AK Parti Akçakale İlçe Başkanı Hikmet Başak'ın 15 yaşındaki oğlu Mehmet Fatih Başak, evlerinin önünde otururken, rastgele ateşlenen bir silahtan çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Bir ay yaşam savaşı veren Başak, kurtarılamadı.
16 Mayıs 2012: Gaziantep'te dedesinin evine giden 5 yaşındaki Berat Mustafa Ülker bahçede oyun oynadığı sırada nereden geldiği belirlenemeyen ve başına isabet eden maganda kurşunuyla öldü.
10 Eylül 2011: Sakarya'nın Kayrancık köyündeki kına gecesinde rastgele havaya ateş eden düğün magandalarının kurşunlarından biri, oynayanları izleyen 13 yaşındaki ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Samet Baş'ı çenesine isabet ederek öldürdü.
19 Ağustos 2012: Bursa'da 3 yaşındaki U. G., yaş gününde balkona çıktı. 500 metreden atıldığı tespit edilen bir maganda kurşunuyla yaralandı.

BİZE ULAŞIN