13 yaşındaki 'kuma'nın çığlığını jandarma duydu

Sekiz çocuk babası Murat K., 13 yaşındaki kız çocuğunu kaçırıp hamile bıraktı. Kuma olarak şehir şehir dolaştırılan çocuk, son çare olarak telefonla aradığı jandarma tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu

Eşi ve sekiz çocuğuyla birlikte iki yıl önce tarlalarda "çavuş" (işçibaşı) olarak çalışmak üzere Van'dan Konya'ya gelen Murat K. (34), kendisi gibi Vanlı olan 13 yaşındaki B.B. ile tanıştı. Ailesiyle birlikte tarım işçiliği yapan küçük kız ile samimiyet kuran Murat K., kandırdığı çocukla birlikte oldu. B.B.'yi kendisine kuma olarak isteyen Murat K., küçük kızın ailesinin şiddetle karşı çıkması üzerine 1 Nisan 2012 tarihinde vaatlerle kandırdığı B.B. ile birlikte eşini ve çocuklarını da alarak Van'ın Muradiye ilçesine kaçtı. Kızları kaçırılan aile hem polise hem savcılığa kayıp ve suç duyurusunda bulundu, ancak hiçbir sonuç alamadı. İki ay Muradiye'de tutulan B.B. bu sırada hamile kaldı. Murat K., ailesi ve "çocuk kuma"sını da alarak Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Mercimek beldesine taşındı. İki odalı evde, Murat K.'nın eşi ve bazıları kendisinden büyük çocuklarıyla esir hayatı yaşayan B.B., daha fazla dayanamadı. Küçük çocuk, 24 Ağustos günü 156 jandarma imdat hattını arayarak telefondaki askere "13 yaşında evlendim, hamileyim. Artık dayanamıyorum beni kurtarın asker ağabeyler..." diyerek ihbarda bulundu. B.B.'nin çığlığını duyan jandarma hemen harekete geçti. Aynı gün Ceyhan Jandarma Komutanlığı ekipleri, saat 21.00 sıralarında kızın verdiği adrese baskın düzenledi.

'TATLI DİLLE KANDIRDI'
Evde bulunan Murat K. gözaltına alındı. Jandarma karakolunda psikolog gözetiminde ifade veren B.B.'nin "Murat K. tarlada işçibaşı olarak çalışıyordu. Bana sürekli güzel sözler söyleyip kandırdı. Vaatlerde bulundu. Eşinden boşanıp benimle evleneceğini söylüyordu, zaten sonra da kaçırdı. Eşi ve çocuklarıyla birlikte Van'a gittik, oradan da Ceyhan'a geldik. Hamile kaldıktan sonra aklım başıma geldi. Hayata küsmüştüm ki son çare olarak jandarmayı aradım" dediği belirtildi. Ailesine de dönmek istemeyen B.B., Kadın Sığınma Evi'ne yerleştirildi. Sevk edildiği adliyede tutuklanan Murat K. ise B.B.'nin gerçek yaşının 23 olduğunu ileri sürdü.

'KUMA GETİRME DEDİM BENİ DİNLEMEDİ'

Çocuklarıyla birlikte perişan olduğunu belirten Murat K.'nın 20 yıllık eşi Gül K. şunları söyledi: "Kendisine üzerime kuma getirmemesini söyledim ama beni dinlemedi. Kocam bir kız yüzünden şimdi cezaevinde yatıyor. Biz aç ve açıkta kaldık. Değer miydi?"

BİZE ULAŞIN