Kayıtlarda kimliği belirsiz iki kişi

Manken Aslı Baş'ın öldüğü gece alınan kamera kayıtlarında kimliği belirsiz iki kişi saptandı. Bilirkişi, o anda orada bulunan insanların, bu şahısları tanıdığını belirtti

Perşembe 30.08.2012
ABONE OL
Bodrum'da Ahmet Bayer'e ait tatil köyünde intihar ettiği öne sürülen 2003 Mankenler Kraliçesi Aslı Baş'a ilişkin bilirkişi raporu, soruşturmanın seyrini değiştirdi. Tanıklara göre 32 yaşındaki Aslı Baş, 20 Temmuz 2010 gecesi erkek arkadaşı Ahmet Bayer ve birkaç kişiyle akşam yemeği yedi. Bir süre arkadaşlarının yanında kaldıktan sonra odasına dönen Aslı Baş, geceyarısını geçtikten sonra ölü bulundu. Tanıklar Baş'ın çalılıkları açarak 6 metreden kendini bıraktığını belirtti.

'REDDİ MÜMKÜN DEĞİL'
Eski Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Bilgin Bakir ise haziran ayında görevi bırakmadan birkaç ay önce, olay yeri kamera kayıtlarının incelenmesi isteğiyle yetkili teknik bilirkişi Uğur Kurtulan'ın direktörlüğünü yaptığı Ulusal Kriminal Büro'yu görevlendirdi. Olay anlarını incelemeye alan Kriminal Büro'nun raporunda "Yüce Mahkemeye" başlığıyla şu ifadelere yer verildi: "Deşifrede çok şüpheyi çeken 2+1 kişinin durumları belirtilmiştir. Bu kişiler olay yerinden yaklaşık 40 saniye kadar arayla art arda çıkmakta olan, oradaki genç takımdan tamamen farklı 2-3 ayrı tiptir. Bir daha orada görülmemektedirler. Bu kişiler yardıma gelen genç şortlu kişi ve bayan ve diğer bayanlar tarafından bilinen, tanınan kimselerdir. Reddi mümkün olmaması gerekir. Tarafınıza ve gereğinde Yüce Mahkemeye saygıyla arz olunur. Kadın düşmüyor, atlamıyor, ATILIYOR!"

KORUMASI İTİRAF ETTİ

Ahmet Bayer'in korumalığını yapan Türkmen uyruklu Murat U., kamera kayıtlarının incelenmesinin ardından olay yerindeki kişilerden birinin kendisi olduğunu itiraf etti. Murat U. önceki gün alınan ifadesinde, "Mutfaktaki kamera monitöründen sırt üstü yatan birini gördüm. Dışarı çıktım ancak cesedin yanına inmedim" dedi. Kayıtlarda iri yapılı oldukları belirlenen iki kişinin ise kimlikleri henüz belirlenemedi. Bu raporun üzerine Ahmet Bayer önceki gün olay yerinde verdiği ifadesinde, Baş'ın "İntihar etmeye gidiyorum" diyerek atladığını öne sürdü. İşadamı Bayer, "Masadan kalktı. 'Gidiyorum ama ağabeyime değil, intihar etmeye' dedi ve havuz kenarında durduktan sonra hızlı adımlarla çitlere yöneldi. Takılır takılmaz iki eliyle çiti aşarak arasına adım attıktan sonra yüz üstü aşağı atladı" dedi. Bilirkişi raporunun ardından dün bu kez Bodrum Adliyesi'ne ifade veren Bayer, rapora tepki gösterdi. Basına dağıtılan raporun gerçeği yansıtmadığını savunan Bayer, "Mahkemenin veya devletin bilirkişisi değildir. Bu herkesin yaptırabileceği bir rapordur. Aslı 17 ay önce intihara teşebbüs etmiştir" iddiasında bulundu. Ailenin avukatı Fahri Safa Küpçü ise soruşturma dosyasında, iki profesör tarafından hazırlanan "Baş'ın intihara meyli yoktur" şeklinde rapor bulunduğunu kaydetti. Olay yerinde bulunan kameraların söküldüğünü ancak eski fotoğraflara bakarak yerlerini tespit edebildiklerini belirten avukat Küpçü, "Başından beri bazı şeyler gizlenmeye çalışıldı" dedi. Soruşturmanın seyrinin değiştiğine dikkat çeken avukat Küpçü, "Olaya karışan kişilerle alakalı olarak kasten ya da taksirle adam öldürmek veya ölüme sebebiyet vermekten dava açılacağı kanaatindeyiz" dedi.