TSK, çürük binaları gözden çıkarttı

Milli Savunma Bakanlığı TSK'ya ait binalardan, 529'u İstanbul'da olmak üzere 700'ünü depreme karşı dayanıksız olduğu gerekçesiyle kayıtlarından sildi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak'ın soru önergesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki insan yoğunluklu olarak kullanılan binalar için hazırlanan deprem envanterini açıkladı. İstanbul'da TSK bünyesinde insan yoğunluklu olarak kullanılan toplam bin 711 binanın incelendiğini belirten Yılmaz, bunlardan 310'unun depreme karşı dayanıklı olduğunu, 529'unun ise dayanımı yetersiz ve güçlendirilmesi mümkün olmadığı gerekçesinde kaydı silindi. Geri kalan 872 binadan ise 84'ünün güçlendirildiği ifade etti. Bakanlığına bağlı merkez ve taşra bölgelerdeki binaların da 2 bin 500 kadarının deprem güvenliği açısından incelendiğini bildiren Yılmaz, 1999 depreminden bugüne kadar bunlardan 128'inin güçlendirildiğini kaydetti. Yılmaz, Türkiye genelinde 529'u İstanbul'da olmak üzere 700 binanın dayanıksız ve güçlendirilmesi mümkün olmadığı için kayıtlardan silindiğini belirtti.

EN DAYANIKLISI SABİHA GÖKÇEN

Hazır betonun yaygın olarak kullanılmaya başladığı 2000'ler itibariyle yapılan binalarda genel olarak güçlendirme ihtiyacı görülmediğini kaydeden Yılmaz, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) mülkiyetinde bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali'nin inşaatında ise olası bir depremde hasarı en az seviyeye indirecek Sismik İzolatörlerin kullanıldığını bildirdi. Sistemin sadece havalimanında kullanıldığını kaydeden Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL tesisleri İşletme Başkanlığı'nın (ANT) bünyesindeki binaların da depreme dayanıklılık testini geçtiğini ifade etti. Yılmaz, yine Makine Kimya Enstitü Kurumu bünyesindeki binaların da depreme dayanıklı olduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN