Son yılların en büyük orman yangını

Aydın'ın Nazilli İlçesi'ne bağlı Sinekçiler köyü zirvesinde saat 21:00 sıralarında meşe ağaçlarının bulunduğu alanda başlayan yangın rüzgarında etkisi ile kısa sürede 5 kilometre ilerledi.

Nazilli'ye bağlı Samailli köyü yakınında başlayan ve Aksu köyündeki çam ormanına sıçrayan yangın kontrol altına alındı.

Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, yaptığı açıklamada, büyük bir tehlike atlattıklarını, Samailli köyü yakınlarında başlayan yangının, bölgenin coğrafi yapısı ve hava şartları nedeniyle genişlediğini söyledi.

Ekiplerin yangını sabaha karşı kontrol altına aldığını ifade eden Okur, halen soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi,

Okur, önlem olarak Samailli köyündeki ormanlık bölgeye yakın evlerin kısmen boşaltıldığını belirterek, ''Ancak korktuğumuz başımıza gelmedi. Can kaybı ve yaralanan olmadı. Yangın bölgesinde bulunan köylü vatandaşlarımız da canla başla çalışarak ekiplerimize yardımcı oldular. Güvenlik görevlilerimiz de yol güzergahlarında geniş önlemler aldı'' dedi.

Yangında, ilk belirlemelere göre yaklaşık bin dönüm alanın zarar gördüğü kaydedildi.

KÖYLER BOŞALTILDI
Dağlık alanda devam eden yangın köy yerleşim alanlarına yaklaşırken, bölgeye gelen Aydın Valisi Kerem Al, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma ve Belediyelere yangınla ilgili ek tedbirler alınması yönünde talimat verdi. Bu arada oluşturulan kriz masasınca Aydın merkez ve doğu kesimindeki tüm belediyelerin yangın mahalline gönderecekleri ve gönderdikleri itfaiye aracı ve iş makineleri ile Aydın Valiliği'ne bilgi göndermesi istendi. Yangın nedeniyle Aydın-Nazilli arasında tertip alan polis ekipleri yollardan itfaiye araçlarının geçişlerine öncelik vermek üzere kavşaklarda bulundu. Yangın nedeniyle bölgede kriz masası oluşturulurken, Samailli ve Kavacık köylerinin boşaltıldığı ve güzergahta bulunan diğer köylerde de vatandaşların dikkatli olması istendi.

KÖYLÜLER YARDIMA KOŞTU
Nazilli ve çevresinden çıplak gözle rahatlıkla görünen yangına çevre köylerden de yardım geldi. Eline küreğini ve kazmasını alan çevre köylüler yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Samailli köyüne yangın söndürme çalışmalarına destek vermeye geldi. Jandarma ekipleri tarafından yangının şiddeti ve tehlikesi hakkında uyarılan köylüler, yangın alanına yaklaştırılmadı. Köylülerin yardım etme ısrarı karşısında Jandarma ekipleri ise, köylülerin hayvanlarını ve araçlarını taşımakta zorluk çektiklerini ifade ederek o konuda yangın alanının uzağında yardımcı olmalarını istedi. Öte yandan olay yerine gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) de çalışmalar yaparak Jandarma ekiplerine yardımcı oldu.

HAYVANLAR DÜĞÜN SALONUNA ALINDI
Alevlerin ulaştığı Samailli Köyü'nde ise vatandaşlar köyün 1 kilometre dışında ter alan ve etrafında yanacak birşey olmadığı için güvenli bulunan düğün salonunda toplandı. Bu arada meydandaki alana da evlerdeki ahırlarda bulunan hayvanlar nakledilerek bağlandı. Birçok köylü yangın alanında uzakta yangını izlerken hayvanlarını yol kenarındaki araçlarına bağlayarak önlem aldı. Bazı vatandaşların hayvanlarını ciplerinin içine koyarak, kendileri ise araçlarının tepesinden yangını izlemesi ise dikkat çekti.

YANGIN ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNUYORLAR
İlk olarak olay yerine gelen Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü; 'Köylerimizde şuana kadar bir sorun yok. Hayvanlar güvenli alanlara alındı. Şuanda tahminin 2 bin dönüm civarında bir yanan alan var. Gece olduğu için net bir şey söylemek zor. Can kaybı veya yaralanan olmaması bizim için sevindirici. Nazilli Kaymakamımız ve ekiplerimiz tüm çalışmaları yapıyor' dedi.

Yangının büyümesi üzerine olay yerine gelen Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur ise; 'Aksu köyü zirvesinde meşelik alanın yanmasıyla başlayan yangına zamanında müdahale edilmesine rağmen arazi şartları yüzünden yeterli müdahale yapılamadı. Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesi sırasında yangın esen şiddetli ve ters rüzgar nedeniyle Samailli köyümüze kadar ulaştı. Güvenlik nedeniyle Samailli ve Kavacık köyümüzü boşalttık. Her ihtimali değerlendiriyoruz. Yangın şuanda Samailli köyümüze girmek üzere. İlk belirlemeden ziyade yangını söndürme çalışmalarımız devam ediyor ama tahminen Bin 500 dönümün üzerinde tarım arazisi ve ormanlık alan yanıyor. Gece olması sebebiyle helikopter ve uçak ile söndürme çalışmalarımız olamazken, Orman İşletme Müdürlüğümüz başta olmak üzere Aydın ve ilçelerindeki tüm itfaiye, su tankeri ve iş makineleri yangın alanına sevk edildi. En kısa sürede yangını kontrol altına alarak söndürmek için çalışıyoruz' dedi.

VALİ AL, RAHATLATTI
Yangın alanına gelerek koordinasyon sağlayan Aydın Valisi Kerem Al, yangının kontrol altına alındığını belirtti. Arazi şartlarının engebeli ve rüzgarın şiddetli olması nedeniyle müdahalede bir hayli zorluk çekildiğini ifade eden Vali Al, rüzgarın şiddetini azaltmasının ardından tüm ekiplerin çalışması ile yangının kontrol altına alındığını söyledi. Vali Al, yangın alanında herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmamasının ise sevindirici olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN