Meteoroloji'den soğuk hava uyarısı

Türkiye yarın Balkanlar'dan gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın yurdun Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yarın öğle saatlerinde Marmara Bölgesi'nde başlayacak yağışların akşam ve gece saatlerinde Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya ile Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde etkisini artırması bekleniyor. Yağışlar, salı günü ise Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, Marmara'nın doğusu ve Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek. Mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklığının yarın yurdun kuzeybatı kesimleri ile doğu bölgelerde 2-4 derece, salı günü ise yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 4-8 derece azalacağı bekleniyor.

Açıklamada, kuvvetli yağışın neden olabileceği sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, heyelan, gribal enfeksiyon riskine karşı tedbirli olunması istendi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğle saatlerinden sonra Kahramanmaraş, Osmaniye ile Mersin ve Adana'nın iç kesimlerinde lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Lokal dolu yağışı, yıldırım, ani sel, lokal su baskını) yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerde Sakarya çevrelerinde pus hadisesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra Muğla'nın güney çevrelerinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Osmaniye, Kahramanmaraş ile Mersin ve Adana'nın iç kesimlerinde lokal olarak kuvvetli olması beklenmektedir.

İÇ ANADOLU: Parçalı, güney ve doğusu çok bulutlu, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerde Düzce, Bolu, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde pus hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:
Parçalı, doğusu zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin çevrelerinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN