Ne çektiyse isminden çekti

Samsun'un Döngel Yatak köyü sakinleri, köyün ismi yüzünden hep sıkıntı yaşamış. Kimi kadın memur tarafından terslenmiş, kimi de utancından köyün adını farklı söylemek zorunda kalmış

Samsun'un Ayvacık ilçesine bağlı Döngel Yatak köyünde yaşayanlar hiçbir şeyden çekmediler, köyün isminden çektikleri kadar... Köyün ismi nedeniyle birçok sıkıntı yaşayan 500 nüfuslu Döngel Yatak köylüleri, köyün isminin değiştirilmesini istiyor. Köy Muhtarı Hamit Süylü, İçişleri Bakanlığı'na müracaatta bulunacağını söylerken, köylüler köyün yeni ismini bulmuşlar bile: Gürgentepe..

'TERBİYESİZ' DİYE AZARLADI
Ayvacık ilçesine bağlı 500 nüfuslu 150 haneli Döngel Yatak köyünde yaşayan hemen herkes, köyün isminden dolayı mutlaka bir sorunla karşılaşmış. Köyde yaşayan 5 çocuk babası 62 yaşındaki Hasbi Gencer, emeklilik işlemleri için gittiği resmi kurumda başına gelen ilginç olayı şöyle anlattı: "Bankodaki bayan memur bana adımı ve soyadımı sordu. Daha sonra 'Köyünün adı ne?' dedi. Ben de duraksadım, utana sıkıla 'Söylemesem olmaz mı' dedim. Memur ısrar etti. 'Döngel Yatak' dedim. Bunun üzerine 'Sen ne biçim konuşuyorsun, terbiyesiz' diye beni azarladı. Ben de ona 'Beni yanlış anladınız. Bizim köyümüzün adı Döngel Yatak dedim. Çok mahcup olup özür diledi" dedi. Köyde yaşayan Ethem Sarpdağ (62) ise sıkıntısını, "Bir yere gittiğim de, hele de karşımdaki bayan ise ve bana köyümün adını sorduğu zaman çok utanıyorum. Köyün ismini kibar olsun diye 'Döngeli Yatağı' diye söylemek zorunda kalıyorum. Aslında köyümüzün ismi Döngel olarak güzel. Fakat 'yatak' kelimesi işleri bozuyor. Ne geliyorsa, başıma o 'yatak'tan geliyor" diye anlatıyor.

'GÜRGENTEPE OLSUN'
Bir yıl önce ilçeye tayin olan Ayvacık Kaymakamı Ufuk Akıl ise duyduğunda 'Döngel Yatak' isminin kendisine de çok garip geldiğini belirterek, "Köy muhtarı köyün ismini değiştirmek için harekete geçmiş. Fakat bize herhangi bir resmi talebi olmadı. Köy isminin değiştirilmesi için ihtiyar heyetinin muhtar başkanlığında karar alması gerekir. Dilekçeyle birlikte kaymakamlığa müracaat edilir. Biz de dilekçeyi İçişleri Bakanlığı'na göndeririz. Eğer bakanlık uygun görürse değiştirilir" diye konuşuyor. Döngel Yatak Köyü Muhtarı Hamit Süylü köyün isminin yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirterek, "Konuyu ihtiyar heyetiyle de görüştük ve kabul edildi. Şimdi gerekli yerlere müracaatlarımızı yapacağız" diyor. Köyün çok eski bir köy olduğunu ve ismin nereden geldiğini bilmediklerini de söyleyen muhtar şöyle konuşuyor: "Aslında buraya yakın Döngel ve Karşı Döngel isminde 2 köy daha var. Bu ismin nereden alındığını bilmiyoruz. Ancak, biz bu ismi artık istemiyoruz. Burada çok güzel gürgen ağaçları var. Bu nedenle biz de köyün isminin Gürgentepe olarak değiştirilmesini istiyoruz."

BİZE ULAŞIN