Fotokopi deri hayat verdi

LPG patlaması sonucu vücudunun yüzde 70'i yanan Mustafa Karlıdağ'a, ikizinin derisi nakledildi. Tam uyum gösteren deri sayesinde, Karlıdağ 3 ayda evine döndü

Konya'da iç organları ile birlikte vücudunun yüzde 70'i yanan ve tek yumurta ikizinden nakledilen derilerle hayata tutunan Mustafa Karlıdağ, 3 ay gibi kısa bir zamanda hastaneden taburcu edildi. Deri naklini yapan Dr. Emin Türk, "Deriler fotokopi gibi yüzde yüz uyum gösterdi" dedi. Çeltik ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda çalışan evli ve 2 çocuk babası 40 yaşındaki Mustafa Karlıdağ 3 ay önce, LPG tankerinin patlaması sonucu ağır yaralandı. Solunum organları ve vücudunun yüzde 70'i yanan Karlıdağ, Başkent Üniversitesi Yanık Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Ancak yama yapılacak deri kalmamıştı.

'SANKİ YENİDEN DOĞDUM'
Ne var ki, Mustafa Karlıdağ için bir umut daha vardı: Tek yumurta ikizi Yaşar Karlıdağ... Tek yumurta ikizlerinin dokularının tutma oranı çok yüksek olduğu için hemen operasyon başladı. Yaşar Karlıdağ'dan alınan deriler ikizinin bacaklarına, ellerine ve sırt bölümüne nakledildi. Nakil işleminin ardından 40 gündür hastanede tedavi altında bulunan Mustafa Karlıdağ, kendisine derileri ile hayat veren ikiz kardeşiyle birlikte yeni hayatına ilk adımı atarak geçtiğimiz günlerde taburcu oldu. İkizinin derileri sayesinde hayata tutunan Mustafa Karlıdağ duygularını şöyle anlattı: "İkizim olmasa şimdi ben de yoktum. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Patlama sırasında her şey toz duman olmuştu. Ondan sonraki süreci ise hatırlamıyorum. Beni hayata önce ikizim sonra da günlerdir başımdan ayrılmayan ve nakil işlemini gerçekleştiren doktorum geri döndürdü. Köyüme gidince ilk yapacağım iş eski günlerde olduğu gibi ikizimle birlikte mangal partisi yapmak ve balık yemek olacak." Kardeş Karlıdağ da "Her şey bitti derken kardeşime yeniden kavuştum. Çok mutluyum" diye konuştu.

İLAÇ DAHİ GEREKMEYECEK
Operasyonu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Emin Türk ise nakil ve sonraki sürecin çok başarılı geçtiğini belirterek şu bilgileri verdi: "Deri, fotokopi gibi uyum gösterdi. Uyum yüzde yüz. Böyle bir operasyon sonra hastalar normalde en az 5 ay hastanede kalır ancak 40 günde kendisini taburcu ediyoruz. Hastamızın, nakil işlemlerinde vücudun organı reddetmemesi için ömür boyu kullanması gereken ilaçları kullanmasına gerek kalmadı. Hastanın tek yumurta ikizinin olması ayrı, dokunun yüzde yüz tutması ayrı ayrı hayati şans oldu."

BİZE ULAŞIN