Tarihi konak hayata dönüyor

Nişantaşı'ndaki 120 yıllık İhsan Raif Hanım konağı, geçmişte olduğu gibi yine entelektüel ve edebiyatçıların buluşma yeri olmaya hazırlanıyor

Nişantaşı'nda yüksek apartmanların arasında ayakta kalan birkaç taş konaktan biri olan İhsan Raif Hanım konağının yeniden eski günlerine dönüyor. Tarihi konağı hayata döndürmek için yıllardır uğraş veren Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü "1920'li yıllarda Halide Edip, Şair Nigar, Falih Rıfkı Atay, Fazıl Ahmet gibi dönemin entelektüel şair ve edebiyatçıları bu konakta toplanıyordu. Yeniden bu evde ayda bir edebiyatçılarımızla toplanacağız" dedi.

KİTABINI YAZDI
Şişli Kaymakamı olarak göreve başladığı 2008'de Nişantaşı'ndaki makamına gelen Mehmet Öklü, apartmanlar arasında kalmış 120 yıllık taş konağın döküntü ve harap halde olduğunu gördü. Öklü, 2010 Avrupa Kültür başkenti projesi kapsamında aldığı destekle binayı yenileme çalışmaları başlattı. Öklü, tarihi konağın yapılışı ve sakinleriyle ilgili de araştırmalar yaptı, yakında yayınlanacak bir kitap hazırladı. Konağın 1890'da dönemin Beyrut Valisi Köse Mehmet Raif Paşa tarafından yaptırıldığını belirten Öklü, "O dönemde burada 100'e yakın konak var. Saray yavrusu denilebilecek konaklar. Bu binalar 1860'tan itibaren burası Osmanlı burjuvazisi ve entelektüellerin yerleştiği konaklar" dedi.

BULUŞMA YERİ

Yüksek mevkideki kamu görevlileri için inşa edilen konağa daha sonra Şurayı Devlet Başkanlığı da yapan Mehmet Raif Paşa'nın beş çocuğundan biri olan İhsan Raif Hanım yerleşti. Aynı zamanda edebiyatçı ve şair olan İhsan Raif Hanım'ın konağında Yahya Kemal, Halide Edip, Şair Nigar, Falih Rıfkı Atay, Fazıl Ahmet gibi dönemin entelektüel şair ve edebiyatçıları sık sık bir araya geliyordu. İhsan Raif Hanım 1926'da vefat etti. Konağa 1929'da halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin'in ailesi yerleşti. Mardin'in dünyaca ünlü müzik yapımcısı kardeşi Arif Mardin de burada doğdu. Sonraları halkevi yapılan bina en son kaymakamlık olarak kullanıldı.

Davos'ta konağın izini sürdü
Kaymakam Mehmet Öklü'nün kitabında geniş yer verdiği İhsan Raif Hanım ve konağın öyküsü, belgesel film olarak da hazırlanacak. Kitabı için çok sayıda kaynaktan araştırmalar yapan Mehmet Öklü, İhsan Raif Hanım'ın edebiyatçı kocası Şehabettin Süleyman'a dair iz bulmak için "Davos"a kadar gidip mezarlıklarda iz sürmüş. Öklü, belgeselin ardından konakta aylık kültür ve edebiyat sohbetlerini başlatacaklarını belirtti.BİZE ULAŞIN