15 yıl önce '3 ayın var' demişlerdi

Akciğer kanseri olan Latif Kalkandere hastalığı yaşam sevinciyle aştı. Şimdi 'Yaşıyorum, buna ben de şaşıyorum' isimli stand-up bile yapıyor

Latif Kalkandere 15 yıl önce ağrı ve halsizlik nedeniyle gittiği hastanede akciğer kanseri olduğunu öğrendi. 2 çocuk babası Kalkandere'ye 3 ay ömrü kaldığı söylendi. Eşi Müjgan hanım adeta yıkıldı. Ancak o moralini hiç bozmadı. İlk zamanlar sayılı günleri kaldığı için hayatı dolu dolu yaşamak isteyen Kalkandere'nin bu tutumu ona hastalıkla mücadelede yol gösterdi. O bir yandan tedavisini sürdürdü, bir yandan yaşama dört elle sarıldı.

KORKAKSAN İŞİN BİTTİ

Yıllardır kontrollerini aksatmadan yaptıran Latif Kalkandere kanserle mücadelede en önemli faktörün hastalıktan korkmamak olduğunu söyledi. Kalkandere, "Bu hastalık korkak insanı seviyor. Korkaksanız işiniz bitti demektir. Ben kendi hastalığımla çevremi ve kendimi üzmemeye çalıştım. Hasta iken gelen misafirler, ağlaşıyordu. Ah vah edip duruyorlardı. Böyle ziyaretçileri evden kovdum. Onlara kalsa helva pişirip, dağıtmam lazım" dedi.

STAND-UP YAPIYOR

Bu hastalığa yakalanan çok sayıda insanın moralini bozduğu ve ölümün almaya geldiğine inandığı için yaşamını kaybettiğini söyleyen Kalkandere, "Oysa mücadele yolunu seçenler ve hastalıktan korkmayanlar benim gibi yaşama tutunuyor. İlk zamanlar ben de öleceğimi sandım. Ama günler geçtikçe ölümü beklemenin anlamsız olduğunun farkına vardım. 'Nasıl olsa bir gün öleceğiz ama daha vaktim var' diyerek insanları zamansız yaşamdan ayıran b u hastalığa savaş açtım. Neşemi hiç kaybetmedim" dedi. Latif Kalkandere, hastalıkla mücadele sırasında zor günlerde doğa ile baş başa kalmayı tercih etti. Her fırsatta denize balık tutmaya giden Kalkandere bu sayede kafasının hastalıkla değil balıkla meşgul olduğunu söyledi. Şimdilerde de torunu Volkan'la balık tutmaya giden Kalkandere bir çok hastaya moral vermek için hastanelere davet edildiğini ve hastalıkla mücadelesini anlattığını söyledi. Latif Kalkandere stand-up gösteriler yapıyor. Okul, belediye gibi kurumların özel davetiyle sahne alan Kalkandere "Yaşıyorum, buna ben de şaşıyorum" isimli stand-up gösterisiyle izleyenleri kahkahaya boğuyor.

"AİLENİN DESTEĞİ ÖNEMLİ"
"Kanser birden çıkmaz. Birçok nedenin bir araya gelmesi lazım. Psikolojik yapı, genler, yaşam şartları, alışkanlıklar sayılabilir. Çünkü insan biyopsiko- sosyal bir varlıktır. Stres aslında iyi, insanları motive eden bir şeydir. Asıl olarak stresi nasıl yönettiğiniz önemlidir. Tedavide aile ve varsa eş desteği çok önemli. Hasta ve doktorun birbirine güvenmesi çok önemli. "

BİZE ULAŞIN