20 yıl önceki cinayet aydınlatıldı ama...

Mersin'de, 1992 yılında işlenen ve kayıtlara ''faili meçhul'' olarak geçen taksici cinayeti, 20 yıl sonra aydınlatıldı. Cinayet zanlısının 2003 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

23 Ocak 1992'de Güneykent Mahallesi Bekirde Yolu'nda su kanalına düşen 33 NL 811 plakalı otomobilde başından tek kurşunla vurularak öldürülmüş bir erkek cesedi bulundu. Cesedin, Tarsus ilçesinde taksi şoförlüğü yapan Hüseyin Ebrişim'e (32) ait olduğunu belirleyen polis ekipleri, olay yerinde yaptıkları incelemede 7.65 mm çapında tek bir boş mermi kovanı buldu.

Katil ya da katillere ulaşamayan polis, şahsın aracına binen son müşterinin elinde küçük el çantası olduğunu belirledi. Ebrişim'in öldürülmesinde kullanılan tabanca ise bulunamadı. Cinayet dosyasına da eldeki tek delil olan 7.65 mm çapındaki boş kovan konulabildi. Kriminal polis laboratuvarına gönderilen bu delilden de o dönemde bir netice elde edilemedi.

FOTOĞRAFIN ETKİSİ

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği bünyesinde oluşturulan ''Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Ekibi'' olayı aydınlatmak için 20 yıl sonra yeniden çalışma başlattı.

Ölen kişinin yakınlarıyla görüşen polis ekipleri, maktulün öldürüldüğü gün aracına binen son kişiyi bulabilmek veya olayla ilgili bir ipucu elde edebilmek için yoğun çaba harcadı. O tarihlerde Hüseyin Ebrişim'in ailesinin Tarsus'ta çiftçilik yaptığını ve borçları olduğunu tespit eden polis, ailenin bu borçları nasıl ödediği konusuna yoğunlaştı.

Hüseyin Ebrişim'in ailesinin, Remzi E. adlı kişiden faizle borç para aldığını belirleyen ekipler, Ebrişim'in kendisine ait ticari taksiyi satıp parasını ailesine verdiğini ve aynı taksi durağında şoför olarak çalışmaya devam ettiğini, ailesinin de bu sayede borçlarını ödediği bilgisine ulaştı. Ekipler, üzerinde yoğunlaştıkları Remzi E.'ye ait fotoğraflardan birinde içki masasındaki kahverengi el çantası ve 7.65 mm çapında bir tabancanın olduğunu görerek soruşturmayı bu yönde derinleştirdi.

Cinayet günü maktulün aracına binen son müşterinin de elinde kahverengi bir el çantası olduğu ve maktulün yine 7.65 mm çapında bir tabanca ile öldürüldüğünü göz önüne alan polis, eldeki bilgileri birleştirince 20 yıldır çözülemeyen taksici cinayetinin şüphelisinin Remzi E. olduğu sonucuna vardı.

Ancak cinayeti aydınlatan özel ekip, şüpheli Remzi E.'nin 2003 yılında 38 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğünü öğrendi. Dosya, tespit edilen delillerle birlikte mahkemenin kararı için adliyeye gönderildi.

BİZE ULAŞIN