Ambulans uçak, 12 bin kilometreden alıp getirdi

Beyin kanaması geçiren ve Trinidad-Tobago'dan ambulans uçakla Ankara'ya getirilen Zafer Tunç, "İnsanlar bu ülkenin geldiği noktayı iyi bilsinler" diyor

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nde anlattığı, Sağlık Bakanlığı'nın en uzun mesafeli hava ambulansı operasyonunun kahramanı Zafer Tunç, SABAH'a konuştu. Bakanlığın jet ambulansıyla, Güney Amerika ülkesi Trinidad ve Tobago'dan 36 saatlik bir yolculukla Ankara'ya getirilen 48 yaşındaki turizmci, "O ülkeye uçak gidecek deseler inanmazdım. Ama geldiler ve beni ülkeme getirdiler. Bu adamların sayesinde yaşıyorum. Allah'ın bana lütfettiği ikinci yaşamı ailemle yaşamak istiyorum. İnsanlar bu ülkenin geldiği noktayı iyi görsünler" dedi. Tunç, geçen aralıkta Güney Amerika ülkesi Guyana'daki bir otelde finans müdürü olarak işe başladı. Orada 1 yıl çalışıp, Antalya'da satın aldığı evin borcunu bitirmek istiyordu. Oteldeki 7. ayında aniden beyin kanaması geçirdi. Şirket yetkilileri, Tunç'u bir ambulans uçakla Trinidad ve Tobago'ya götürdü. Buradaki hastanede başarılı bir ameliyat geçiren Tunç'un, Antalya'da yaşayan eşine haber verildi. Nilgün Tunç da hemen Trinidad ve Tobago'ya geldi.

HEMEN TEMASA GEÇİLDİ

Zafer Tunç'un yeğeni Gülsüm Tunç'un başvurusu üzerine de Türk yetkililer, 24 saat içinde Tunç'u aradı. 20 gün boyunca sürekli doktorlarıyla görüşüldü. Daha sonra, Tunç'u Türkiye'ye getirecek operasyon için düğmeye basıldı. Havalimanına getirilen hasta, Sağlık Bakanlığı'nın jet ambulansına bindirildi. Zafer Tunç'u taşıyan uçak, Brezilya ve Portekiz üzerinden, yaklaşık 12 bin kilometre uzaklıktaki Ankara'ya ulaştı. Tunç, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 hafta tedavi gördü. Şimdi de nekahat dönemini evde eşiyle birlikte geçiriyor.

'ORAYA UÇAK VAR DESELER İNANMAZDIM'

Zafer Tunç, Trinidad ve Tobago'dan ambulans uçakla Ankara'ya geldiğini aylar sonra öğrenmiş. Tedavi sürecinde 25 kilo veren Tunç şöyle diyor: "Oraya sadece aktarmalı uçaklar gidiyor. 'O ülkeye uçak gidecek' deseler inanmazdım" diyor. Eşinin Türkiye'ye nakledilmesiyle ilgili hiçbir ücret ödemediklerini belirten Nilgün Tunç ise "Eşim 3.5 ayda çok iyi bir duruma geldi. Şu an konuşabiliyor, yürüyebiliyor... Başbakanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Sağlık Bakanımıza ve tüm sağlık personeline teşekkür ediyorum" diye konuşuyor.

BİZE ULAŞIN