Statik elektrik fabrika yaktı

Tuzla'da Onyıl Boya fabrikasında, solvent dolu tankerden hammadde boşaltımı sırasında oluşan statik elektriklenmeden yangın çıktı. Patlamalarla büyüyen yangında iki işçi yaralandı

Tuzla Orhanlı Orta Mahalle'deki İstanbul Boya ve Vernikçiler Toplu İşyeri Sanayi Sitesi 40 numarada yer alan Onyıl Boya isimli fabrikada dün 14.45 sıralarında iddiaya göre solvent bazlı hammaddenin tankerlerden boşaltılması sırasında oluşan statik elektriklenme nedeniyle yandı. Oluşan kıvılcımların ardından yaşanan şiddetli patlamalarla birlikte alevler bir anda fabrikayı sardı. Yangın ihbarı üzerine alevlere ilk müdahaleyi Organize Sanayi Bölgesi itfaiyesi yaptı. Ancak gökyüzünü kaplayan dumanlar ve alevlere müdahale yeterli olmayınca takviye itfaiye ekipleri sevk edildi. Bu sırada yangın nedeniyle fabrikadaki 2 işçi hafif şekilde yaralandı. Olay yerine gelen çok sayıda itfaiye ekibi, yangının bitişikte yer alan diğer fabrikalara sıçramaması için büyük çaba harcadı. İtfaiye çalışanları, faciaya neden olabilecek hammadde dolu tankeri patlamaktan son anda kurtardı.

62 ARAÇ 171 PERSONEL

Söndürme çalışmalarına helikopterler katıldı. 1.5 saat süren müdahalenin ardından yangın kontrol altına alınabildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yangına 62 araç ve 171 personel ile müdahale edildi. Yangın söndürme helikopterleri de Sabancı Üniversitesi göletinden aldıkları suyla müdahalede bulundu. Tuzla'da Kayalar Kimya'nın fabrikası da statik elektrikten çıkan yangın sonrası küle dönmüştü.

BİZE ULAŞIN