Artvin'i sel vurdu

Artvin'de etkili olan sağanak dolayısıyla Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde su taşkınları yaşanıyor.

Taşkınların meydana geldiği bölgelerde incelemelerde bulunan Artvin Valisi Necmettin Kalkan, dünden itibaren meteoroloji yetkililerinin bölge için sağanak uyarısında bulunduğunu, uyarıları dikkate alarak ilgili birimleri hazır hale getirildiğini söyledi.

Sağanağın sabah saatlerine doğru etkisini artırdığını, Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde bazı derelerde su seviyesinin yükselmesi sonucu taşkınlar meydana geldiğini belirten Vali Kalkan, ''Arhavi ilçemizde Ortacalar yolumuz taşkın dolayısıyla ulaşıma kapandı. Hopa ve Borçka kara yolu ise sabah saatlerinde ulaşıma kapanmıştı. Yapılan çalışmaların ardından bu yolda ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor'' dedi.

Vali Kalkan, coğrafyanın bir gereği olarak bazı köylerde küçük çaplı heyelanlar yaşandığını ifade ederek, ''Can ve mal kaybımız olmaması sevindirici. Karayolları, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ekiplerimiz ve bölge belediyelerine ait iş makineleri çalışmaları yürütüyorlar'' diye konuştu.

Vali Kalkan, DSİ Bölge Müdürlüğü görevlilerinin de taşkına sebep olabilecek noktalarda çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.

ARILI DERESİ TAŞTI

Rize'nin Fındıklı ilçesinde sağanak dolayısıyla Arılı Deresi taştı, binaların alt katlarını ve iş yerlerini su bastı.

Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban, geceden itibaren etkili olan sağanak dolayısıyla Arılı Deresi'nin taştığını söyledi. Derenin Merkez Mahallesi'nin Ada mevkisindeki yatağından çıktığını, bazı binaların alt katları ve iş yerlerini su bastığını belirten Özbalaban, ''Belediye ekiplerimiz ev ve iş yerlerine dolan suyun tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu mevkide bulunan bazı okullarımızı da su bastı. Okullarda da su tahliye işlemi yapılıyor'' dedi.

Yağışın devam etiğini, can kaybı ya da yaralı olmadığını ifade eden Özbalaban, su baskını nedeniyle maddi hasar oluştuğunu kaydetti.

Öte yandan, ilçede hoparlörden dere kenarlarında bulunan ev ve iş yerlerinin boşaltılması için anons yapılıyor.

BİZE ULAŞIN