20 yıl rötarla yıkıma geldiler

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyündeki yazlıklar için 1992'de mahkemece verilen yıkım kararı, davadan habersiz olan ev sahiplerine ancak 20 yıl sonra bir gece yarısı tebliğ edildi

Çanakkale'de deniz kenarında bulunan yazlıklara yıkım kararı, mahkemenin sona ermesinden tam 20 yıl sonra gece yarısı tebliğ edildi. Yıllar sonra, üstelik gecenin bir vakti tebligatı alan yazlık sahipleri şaşkına döndü. Sebahattin Yıldırım, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyü yakınlarındaki Karaayıt mevkisinde, kendisine ait arazi üzerine, 1989'da tek katlı yazlık ev yaptırdı. 1990'da İl İdare Kurulu, evin yönetmeliğe aykırı olduğunu tespit ederek yıkım kararı verdi. Ardından da dava açıldı. Dava, 1992'de sonuçlandı. Mahkeme, İl İdare Kurulu kararının yerinde olduğuna hükmederek, yıkım kararını onayladı. Ancak bu karar, Yıldırım'a tam 20 yıl sonra tebliğ edildi. 1989'dan bu güne kadar aynı evde oturduğunu söyleyen Yıldırım, yaşadığı şoku şöyle anlattı: "20 yıldır hiçbir memur kapımızı çalmadı. Sadece geçen haziran ayında bir kadın geldi. Özel İdare'den geldiğini söyleyip, evin fotoğrafını çekeceğini belirtti. Fotoğrafları çekip evi ne zaman yaptığımı sordu, sonra gitti. Aradan, 4 ay geçtikten sonra, bir cumartesi günü 23.00 -23.30 arasında, jandarma ekipleri, muhtar ve Özel İdare'den memurlar kapımızı çaldı. Bana yıkım kararını tebliğ ettiler." Görevlilere 'niçin gündüz ya da hafta içi gelmediklerini' sorduğunu ancak yanıt alamadığını belirten Yıldırım, şöyle devametti:

15-20 EV VAR
"Bunun öncesinde bize hiçbir evrak ne bildirildi ne de tebliğ edildi. Mahkeme sürecinden de haberimiz olmadı. 1990'da dava başlamış, 92'de aleyhimize sonuçlanmış. Ama bizim bu süreçten haberimiz yok. Sonra bir gece ansızın kapı çalıyor ve 20 yıldır bekleyen tebligat veriliyor. Anlaşılır gibi değil. Bizimki gibi burada 15-20 ev var. Hepsinin durumu aynı, itiraz edeceğiz." Aynı bölgede yazlığı bulunan Fehmi Şenver de endişe içerisinde beklediklerini belirterek, "Burada 1990'da arsa aldım. Tapunun arkasında imar kararı var. 1992'de İstanbul'dan bir prefabrik alıp TIR'la buraya getirdim. Temeli yok, 4 tane taşın üzerinde duruyor. Hiçbir yerinde beton yok. Buna rağmen evime 'kaçak yapı' denildi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN