Aile içi omerta

9 yıl önce ağabeyini öldürüp yaylaya gömdü. Bütün aile olayı gizledi. Bir arkadaşı 'Yıllardır haber alamıyorum' deyince cinayet ortaya çıktı

Konya'nın Seydişehir ilçesinde 9 yıl önce 30 yaşındayken ortadan kaybolan Hüseyin İşbilir'in şu an 31 yaşında olan kardeşi İbrahim İşbilir tarafından anne ve babasını dövdüğü için öldürüldüğü ortaya çıktı. Olayla ilgili İbrahim İşbilir, anne, babası ve kız kardeşi gözaltına alındı. Aile fertlerinin yıllardır adeta suskunluk anlaşması (omerta) yapmış gibi olayı gizlediği ortaya çıktı. Cinayet, bir süre önce Hüseyin İşbilir'in arkadaşı Bayram Koç'un, "Arkadaşımdan yıllardır haber alamıyorum" demesi üzerine ortaya çıktı.

GÖZÜNDEN VURMUŞ

Antalya Manavgat'ta çobanlık yapan Hüseyin İşbilir arada bir Konya'daki ailesinin yanına gidiyordu. Hüseyin İşbilir en son 2003'te Seydişehir'e gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Aile çocuklarını soran yakınlarına ve komşularına Hüseyin'in Antalya'da olduğunu ve kendilerinin de görüşmediğini söyledi. Bir yıl önce Hüseyin İşbilir'in birlikte çobanlık yaptığı arkadaşı Bayram Koç, polise giderek arkadaşından yıllardır haber alamadığını söyledi. Hüseyin İşbilir'in o dönemde kız kaçırdığını belirleyen polis husumetli olduğu aileyi sorguya aldı. Yapılan sorguda ailenin olayla ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Polis, İşbilir'in ailesinin, oğulları hakkında kayıp başvurusunda bulunmadığını belirleyince bu kez aile üzerinde yoğunlaştı. Hüseyin İşbilir'in 2002'de kardeşi İbrahim İşbilir tarafından gözünden tüfekle vurulduğu ve bir gözünü kaybettiğini belirledi.

AİLE BOYU GÖZALTI

Geçen perşembe Hüseyin İşbilir'in babası Mustafa (67), annesi Fatma (59), kardeşi İbrahim İşbilir ve kız kardeşi Selma Uslu (30) polis tarafından gözaltına alındı. Anne Fatma İşbilir, oğlunun o dönemde Manavgat'ta olduğunu ve Seydişehir'e hiç gelmediğini söylerken, baba Mustafa İşbilir ise Hüseyin'in eve geldiğini kendisinin ise çarşıya çıktıktan sonra Hüseyin'in de evden ayrıldığını söyledi. Tüm aile üyeleri çelişkili ifadeler verirken, İbrahim İşbilir bir süre sonra cinayeti itiraf etti. İbrahim İşbilir ifadesinde, "Ağabeyim sürekli annem ve babamı dövüyordu. Olay günü de annemi tüfeğin dipçiğiyle dövdü ben de tüfeği ağabeyimin elinden alarak 2 el ateş ettim. Öldüğünü görünce de cesedi battaniyeye sarıp ata koydum ve Küpe Yaylası'na götürerek gömdüm" dedi. Polis yaklaşık 5 saat yürüyüşün ardından ulaştığı Küpe Yaylası'nda zanlının gösterdiği yerde yaptığı aramada cesede ulaştı. Seydişehir Devlet Hastanesi'nde yapılan otopside Hüseyin İşbilir'in tüfekle vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

BİZE ULAŞIN