Filistinli kadın ralliciler işgale karşı yarışıyor

Filistin'in Ramallah kentinde yaşayan 5 kadın, iki yıl önce ralli ekibi kurdu. Hız yapıp özgürlüğün tadını çıkaran Müslüman ve Hıristiyan kadınlar, gaza basarak işgali deldi ve seslerini dünyaya duyurdu

Pazartesi 15.10.2012
Güncelleme: Pazartesi 15.10.2012
ABONE OL
Kadın elinin hamuruyla erkek işine karışması kolay kabul edilebilir bir şey değil. Özellikle de tamamen erkeklerin egemen olduğu bir spor dalında ve işgal altındaki topraklarda. Hayatında hiç araba yarışçısı görmemiş Filistin'de 5 cesur kadın, Ortadoğu'nun ilk kadın ralli takımını kurarak, tüm tabuları yıktı. "Hız Kardeşleri" ismini verdikleri takımda 21-34 yaşları arasındaki kadın yarışçılar, "Arabanın dışında bir dünya var, içindeyse başka bir dünya" sloganıyla Filistin'in yollarını tozutuyor. Pek çok olanaktan yoksun Filistin'de Müslüman ve Hıristiyan bir grup kadın, kendilerinden hiç beklenmeyeni yaptı; Betty Saadi, Maysun Ceyyusi, Nur Davud, Marah Zahalka ve Mona Enna Batı Şeria'daki Ramallah'ta 2010'da kurdukları takımlarıyla kahraman haline geldi. 2005'ten bu yana her yıl düzenlenen motorsporları yarışlarında erkeklere karşı yarışıyorlar. 2010 yılı sezonundan bu yana yarışmayan "Yolların Kraliçesi" lakaplı Suna Avayda, takımın kurulmasına ilham veren isim. Avayda, erkeklerin egemen olduğu yarışlarda tek kadın olarak ilk on arasına girmeyi başarmış en kıdemli kadın rallici. Şimdi bir kadın takımının kurulmuş olması, onun için bir rüyanın gerçekleşmesi gibi... Aralarında en genci, "Mucize" lakaplı Marah Zahalka. Araba sürmeyi o 12 yaşındayken, annesinin verdiği sürücülük derslerini izleyerek öğrenmiş. En büyük amacı, profesyonel olup Formula 1'de yarışmak. "Ama bunu ancak ve ancak Filistin devleti ismi altında yaparım" diyerek mesajını veriyor 20 yaşındaki Marah.

OTOMOBİL=ÖZGÜRLÜK
Maysun Ceyyusi en deneyimlisi, ayrıca takımın kurucusu. Filistin Motor Sporları Federasyonu Başkanı Halid Kaddura, iki yıl önce birkaç kadın sürücüyle birlikte Ceyyusi'yi British Council'in motorsporları eğitim kampına davet etmiş. Ceyyusi, teklifi hemen kabul etmiş: "Bizim kültürümüzde ailenin baskısı büyük. Ancak arabanın direksiyonuna geçtiğimde istediğimi yapabiliyorum. Araba, benim için tam bir özgürlük demek." Arabalara ve hız yapmaya olan tutkusu İsrail'in kurduğu kontrol noktalarında doğmuş: "Kontrol noktalarına geldiğimde kendimi o kadar kötü hissediyordum ki, kontrolden çıktıktan sonra gaza basıyordum. Hız kendimi güçlü hissetmemi sağlıyordu." Ceyyusi, kendisi gibi araba kullanmaya meraklı 5 kadınla burada tanıştıktan sonra takımı oluşturmuş. Lakabı "Gazi" olan Mona Ennab da benzer hislerle yola çıkmış. "Ehliyet almadan önce, tıpkı erkek çocuğu gibi ailemin arabasını gizlice alıp kullanıyordum" diyen Ennab, dünyanın her yerinde olduğu gibi ailesinin, "Aman Allahım, öleceksin" feryatlarına uzun süre maruz kalmış. Ramallah caddelerinde erkeklerle araba yarışı yaparken keşfedilmiş. O günden bu yana da yollarda.

'SERSERİ' NUR

Amerika doğumlu Nur Davud'un lakabı "Serseri". İsrail'de bir motor sporları yarışmasına katılan ilk Filistinli. Olimpik yüzücüyken, Filistin Milli Futbol Takımı'na, oradan Formula 3'e doğru yol almış...

BAĞIŞ TOPLANIP FİLMLERİ ÇEKİLDİ
Ramallah'ta yaşayan ve Kanada-Lübnan vatandaşı olan Amber Fares, online bağış siteleri aracılığıyla "Hız Kardeşleri: Filistin'de Araba Yarışı" isimli belgesel bir film çekti. 2013'te gösterime girmesi beklenen filmi çekmesi 4 yılını alan Fares, "indiegogo" isimli bağış toplama sitesinde 35 bin dolar olan hedefi aşarak 46 bin dolar biriktirdi ve filmini çekti.

EN HAVALISI BETTY SAADI

2011 Filistin kadın motor yarışları şampiyonu olan sarışın güzel Betty Saadi, Meksika doğumlu ve Meksika Konsolosluğu'nda çalışıyor. 13 yaşında Ramallah'a yerleşmeden önce dünyayı dolaşmış. Üç dil konuşuyor.