Oğullarının cenazesi için 755 gündür bekliyorlar

Belçika'da 2 oğlunu cinayete kurban veren 92 bin 880 euro morg kirası ödeyen aileye en son 11 bin euroluk bir fatura daha çıkarıldı

Oğulları gurbet elde cinayete kurban giden Aygün ailesi, hem oğullarını defnedememenin acısını yaşıyor, hem de Belçika'nın faturalı işkencesiyle boğuşuyor. Belçika'nın Meulebeke yerleşim biriminde kendileri gibi Türk komşularıyla kavga eden Süleyman (33) ve Uğur Aygün (32) kardeşler, 18 Eylül 2010 tarihinde başlarından vurularak öldürüldü. Aygün Ailesi'nin hem Türkiye'deki köylerinden, hem de Belçika'daki mahalleden komşuları olan iki zanlı ise tutuklandı.

12 DAVA, 3 YÜRÜYÜŞ...
Çifte evlat acısı yaşayan Vahit-Naciye Aygün çifti, memleketleri Afyon'un Emirdağ ilçesi Güvenli köyünde çocukları için yan yana mezar kazdırdı. Aile, morgdaki cenazeleri almak için defalarca savcılığa başvurdu, ancak hepsi de "Henüz soruşturma dosyası incelenmedi" gerekçesiyle geri çevrildi. İki oğullarından kalan 6 yetim torununu yanlarına alan Vahit (64) ve Naciye Aygün (63) çifti, çocuklarının cenazelerini almak için 755 gündür çalmadık kapı, başvurmadık yöntem bırakmadı. 12 dava açıp 3 protesto yürüyüşü düzenleyen baba Aygün, "Savcı bizden cesetleri Türkiye'ye götürecek uçağın düşmeyeceğinin güvencesini istedi. Bunu ancak Allah verir. Resmen ipe un seriyorlar" diye konuştu. Vahit Aygün şunları anlattı: "Eşimden dostumdan bankalardan borç alarak morg ve avukat parası ödüyorum. Bugüne kadar toplam 200 bin Euro harcadım. Şimdi 11 bin Euro'luk bir yeni fatura daha çıkardılar. Otopsiler yapılmış. Olay faili meçhul değil. Savcı cesetleri mi konuşturacak? İnsan hakları nerede? Saddam Hüseyin'in bile cesedi yakınlarına teslim ediliyor. Dünyada yaşadığımızın bir örneği yok. Çocuklarımızı 755 gündür toprağa veremiyoruz. Avukatımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak için Strasbourg'a gitti. Ama Mahkeme 'yargılama hâlâ devam ediyor' diyerek başvurumuzu kabul etmedi."

'SUÇUMUZ TÜRK OLMAK'
Torunlarının kendisine sürekli, "Ne zaman babamızın ne zaman mezarı olacak?" diye sorduğunu anlatan Vahit Aygün, "Onlara verecek cevabımız kalmadı. Hem ölümüze hem dirimize işkence yapıyorlar. Tek suçumuz Müslüman ve Türk olmak. Yaşadığımız çile evlat acısından bile beter" diye isyan etti.

BİZE ULAŞIN