Beş derecelik ısı artışı 30 bin cinayet demek

ABD'deki araştırmada, ani mevsim değişiklikleri ve küresel ısınmanın suç oranlarını artırdığı ortaya çıktı. Uzmanlar, 2099'a kadar 5 derecelik ısınmanın, ülkede fazladan 30 bin cinayet, 200 bin tecavüz, 400 bin soygun, 3.2 milyon hırsızlık ve 1.4 milyon saldırı anlamına geldiğini ifade etti

ABD'de Harvard Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, ilkbahardan yaza erken geçiş, yaz mevsiminin uzun sürmesi, sonbaharın geç gelmesi, suç oranlarında artışa sebep oldu. Ülkenin Chicago kentinde ağustosun son haftası, 19'u hafta ortasında olmak üzere 82 kişi vuruldu. Kentte sıcaklık yükselince suç oranı da artmaya başlayınca medya bu konunun üzerine gitmeye başladı. Eski üst düzey Polis Memuru William Bratton, "Kanlı Yaz" teorisini Wall Street dergisine şöyle anlattı: "Bu yılki şiddet dalgalanmasını etkileyen en acımasız etken Chicago'da sert bir kışın gelmemiş olmasıydı. Kışın daha sıcak geçmesi ve baharın erken gelmesiyle birlikte insanlar sokakları en sert komşuluklarla ve çetelerle doldurdu. Tipik olarak şiddet, yazın erkenden gelmesiyle başlamış oldu."

SINIR, 40 DERECE...

Harvard Ulusal İklim Verileri Merkezi'nden Dr. Matthew Ranson da bu konuda bir çalışma yaptı. Suç istatistikleri ve FBI'nın verilerinden 50 yılda ülke genelindeki hava sıcaklıklarını ve bunun kriminal olaylara yansımasını karşılaştırdı. Buna göre; şiddetli suç ve sıcaklık arasında doğru orantı var. Biri artarsa diğeri de artıyor ve bunun iklim değişimi ile doğrudan etkisi var. İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli'nin tahmini ve Dr. Ranson'ın hesabına göre evrensel sıcaklıklar 2099'a kadar göre 5 derece artarsa, bu Amerika'da fazladan 30 bin cinayetle sonuçlanabilir. Aynı şekilde bu artış; fazladan 200 bin tecavüz vakası, 1.4 milyon ağırlaştırılmış saldırı, 400 bin soygun ve 3.2 milyon hırsızlık demek... Dr. Ranson; "Büyük bir ülkede ve geniş bir zaman diliminden bahsediliyor. Eklenmiş tüm suçlar neredeyse bir yüzyıl boyunca ABD'deki suçların yüzde 2-3 artışını temsil ediyor" diyor. Dr. Ranson'ın araştırmaları başka bir durumu da ortaya çıkardı. Şiddetli suçlar genel olarak sıcaklıkla orantılı artmaya devam ederken, aynı eğilim hırsızlık gibi birçok mülkiyet suçları için geçerli değil. 40 dereceye kadar sıcaklıkta bu suçlar artıyor fakat hava 40 derecenin altındayken etkisi daha az. Türkiye'den görüşünü aldığımız uzmanlar da küresel ısınmanın suç oranlarını artırabileceği görüşünde:

'BEYİN KİMYASINI ETKİLER'
Prof. Dr. Sedat Özkan / Psikiyatrist: Hava sıcaklıkları ve nem oranlarındaki ani, hızlı, sık değişmeler insanların hormonal ve metabolik durumları ile beyin kimyasını biraz etkiler. Suça yatkın kişilerde suç işleme oranı artabilir. Engellenme eşiği düşük, kişilik olarak suça yatkın, potansiyel olarak suç işleme oranı yüksek olan kişilerin suça eğilimi artar. Eylülekim ve nisan-mayıs ayları tehlikeli aylardır. Küresel ısınmanın riski artırdığı kanaatindeyim.

'İKLİMLERİN ROLÜ BİLİNİYOR'
Prof. Dr. Zeki Karagülle / İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Bilim Dalı Başkanı: Doğru bir araştırma. Yapılan açıklamara da katılıyorum. İklimlerin insan üzerindeki etkisi eskiden beri bilinen bir gerçek. Küresel ısınmayla birlikte şiddet olaylarının göz önünde olması, şiddet içeren filmlerin ve programların çoğalması da etkiyi artırır.

'HAVA ESKİSİ GİBİ MASUM DEĞİL'
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz / Nöroloji Uzmanı: Bilindiği gibi artık soluk aldığımız hava bundan 50 yıl öncesi gibi çok masum değil! İnsan beyni için ideal sıcaklık 23 derece civarındadır. Daha yüksek sıcaklıklar durumunda beyin az da olsa kontrolü elinden kaçırabiliyor. Örneğin alkol, sıcak ortamlarda, soğuk ortamlara göre daha çok kontrolün elden çıkmasına neden oluyor.

BİZE ULAŞIN