Obez müdürler, 'bakan diyeti' ile 18 kilo verdi

Sağlık Bakanı Akdağ'ın başlattığı kampanyayla Erzurum Sağlık İl Müdürü ile Halk Sağlığı Müdürü 6 ayda kilolarından kurtuldu. Örnek olan müdürler sonuca da esprili yaklaşıyor: Koltuğu koruduk

Türkiye genelinde obeziteye karşı mücadele başlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, geçen nisan ayında Erzurum'da katıldığı yürüyüşte önemli mesajlar vermişti. Tanıtıcı filmler, broşürler, yürüyüşler yaptırarak obezite ile mücadelede kararlı olduğunu gösteren Bakan Akdağ, Erzurum ziyaretinde bakanlığına bağlı müdürlerin de kilolarına dikkat etmesini istemişti. Akdağ, özellikle kilolarıyla dikkat çeken Sağlık İl Müdürü Serhat Vançelik ile Halk Sağlığı İl Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya'ya, "obez müdür istemiyorum" demişti. Bakan Akdağ'ın mesajını alan ikili, o günden sonra 'bakan diyeti' uygulamaya başladı. Vançelik ve Çankaya, zor da olsa diyeti başarıyla uygulayıp 6 ayda 18 kilo verdi. Sağlık İl Müdürü 12, Halk Sağlığı İl Müdürü ise 6 kilo vererek hem fazla yağlarından kurtuldu, hem de kendi deyimleri ile koltuklarını garantiye aldı.

PORSİYONLAR KÜÇÜLDÜ

Müdürler, kısa sürede sonuç aldıkları 'bakan diyeti'ni SABAH'a anlattı. İkili ilk olarak spora başladı, sonra da yediklerini ve yeme alışkanlıklarını değiştirdi. Sağlık İl Müdürü Serhat Vançelik, "Kilo aldıran gıdalardan uzak durdum, bol bol spor yaptım. Haftada iki kez koşu programına katıldım, fiziksel hareketler yaptım. Ekmek yemeyi bıraktım, yediğim porsiyonları küçülttüm. Bu şekilde 99'dan 87 kiloya indim. Özellikle yediğim porsiyonları küçültmenin kilo vermemde büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Kilo vermeme en fazla ailem sevindi, eşim ve çocuklarım çok mutlu oldu" dedi. Müdür Vançelik, fazla kilolarından kurtularak hem daha sağlıklı olduğunu hem de hayattan daha fazla keyf almaya başladığını da vurguladı. Halk Sağlığı İl Müdürü Doktor Cumhur Hakkı Çankaya ise 106 kilodan 100 kiloya düştü. Diyet programına uymakta güçlük çektiğini ancak pes etmediğini belirten Çankaya, "Vücudumda biriktirdiğim yağlardan kurtulmanın mutluluğu paha biçilemez. Sürekli zik- zak çiziyorum, veriyorum, alıyorum. Çalışma şartlarının getirdiği ortam içerisinde dengeyi sağlamak çok zor ama inşallah sürekli hale getireceğim. Bakan Akdağ bizi örnek olmamız açısından uyardı. Yakın zamanda bu kiloları veremezsek ipimizi çekecekti! Şaka bir yana sayın Bakan bu konu üzerinde haklı olarak duruyor. Bu mücadeleyi yapan insanların örnek olması gerekiyor. Örnek olmak için kilo vermek zorundaydık. Zorlandım ama 106 kilodan 100 kiloya düşmeyi başardım. Şimdi amaç, tartıya çıkınca iki haneli sayıları görmek" diye konuştu.

DOKTOR DAYANIŞMASIYLA 32 KİLODAN KURTULDU
Konya'da özel bir hastanede görevli Ortopedi Doktoru Sezgin Şimşek aynı hastanede diyetisyen olarak çalışan arkadaşının uyguladığı diyetle 6 ayda 127 kilodan 95 kiloya düştü. Kilolarından kurtulmak isteyen Şimşek'in imdadına aynı hastanede görev yapan diyetisyen arkadaşı Hilal Acar yetişti. Arkadaşının odasına her gün giderek gün gün gelişmeleri takip ettiklerini belirten doktor Şimşek hedefinin 90 kiloya düşmek olduğunu söyledi.

"AYAKKABIMI BAĞLAYAMIYORDUM"
Üniversite yıllarından itibaren kiloları nedeniyle zorluk çektiğini ancak kendi uyguladığı diyetlerle bir türlü kilo veremediğini anlatan Şimşek, "Bir gün ayakkabımı bağlayamaz hale geldim ve 'Artık yeter' dedim"diye konuştu. Soluğu diyetisyen arkadaşı Hilal Acar'ın yanında aldığını belirten Şimşek, "Dedim ki 'Hilal, ben artık zayıflamak istiyorum. Sözünden çıkmayacağım' Onun tavsiyelerine uyarak yaşamımı düzenledim" dedi. Diyetisyen Hilal Acar ise kendisini arkadaşının kilo verme azminin teşvik ettiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN