'Tahliye ettiririz' çetesi çökertildi

Adliyede "Yakınlarınızı tahliye ettirebiliriz" diyerek para toplayan, aralarında adliye memuru ve yeminli müşavirin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz yıl liderliğini Battal K. ve Halil G.'nin yaptığı suç örgütüne yönelik operasyonda, çete üyesi Yavuz K.'yi de yakaladı. Tutuklanan Yavuz K.'nin tahliyesi için devreye giren yakını Barbaros Hayrettin A., para karşılığı insanları tahliye ettirdiklerini öne süren çetenin liderleri Hanım Ö. ve Şahin Tufan A. ile görüştü. Ancak, cezaevinde bulunan Yavuz K.'yi tahliye edebileceklerini söyleyen Hanım Ö. ve Şahin Tufan A., bu vaadi gerçekleştiremedi. Alınan paralar da geri ödenmeyince iki grup arasında tartışma çıktı.

'HÂKİMİ TANIYORUZ'
Yaşanan bu gelişme üzerine polis, Bakırköy Adliyesi etrafında odaklanarak, zanlıları tahliye edebileceklerini söyleyerek tutuklu yakınlarından para isteyen şebekeyi takibe aldı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile yargı çetesine yönelik operasyon başlattı. İstanbul'da 8 ayrı adrese yönelik operasyonlarda, biri adliye memuru, biri yeminli mali müşavir olmak üzere 11 kişi gözaltına alındı. 2 dizüstü bilgisayar, 1 not defteri, 2 banka dekontu, 1 fatura ve bilgisayar onarım bilgi fişi ile 1 mahkeme kararı fotokopisi ele geçirildi. Şebekenin Bakırköy Adliyesi etrafında faaliyet yürüterek, tutuklu yakınlarına ulaşıp "Biz soruşturmayı yürüten hâkim ve savcıları tanıyoruz. Yakınlarınızı tahliye ettirebiliriz" vaadiyle 30 bin ila 450 bin lira arasında para istediği öne sürüldü. Aralarında Hanım Ö.'nün de bulunduğu 11 zanlıdan 8'i tutuklanma istemiyle adliyeye sevkedildi. Mahkeme zanlıların tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

BİZE ULAŞIN