Hayata bakışları fotoğraflara yansıdı

Down Sendromlu 5 gencin İstanbul sokaklarında gezerken çektiği fotoğraflar, iki gün boyunca On Sanat Galerisi'nde sergilenecek. "+ 1 Değer" adlı proje, Romanya'daki Down Sendromu toplantısında model olarak sunulacak

Tıp dünyası, her 800 doğumda bir görülen Down Sendromu'nun kaynağını henüz tam olarak keşfedemedi. Türkiye'de her gün bir veya iki Down Sendromlu bebek doğuyor. Erken eğitim ve kaynaştırma ile sosyal hayata katılmaları mümkün, ama onları günlük hayatın içinde fazla görmüyoruz. 17 yaşındaki lise öğrencisi Yaman Türkmen, Down Sendromlu amcasının hikâyesinden yola çıkarak, bir sosyal sorumluluk projesi hazırladı. Ona okul arkadaşlarının yanı sıra Down Sendromu Derneği ve psikolog Uğur Azim Erdal da destek oldu. Böylece +1 Değer Hareketi başladı. Kimi kolejde, kimi iş eğitim okulunda okuyan, ikisi Down Cafe'de servis elemanı olarak çalışan beş Down Sendromlu genç, liseli arkadaşlarıyla İstanbul sokaklarını gezerek fotoğraf çekti. Beyza Nur Erdoğan, Emre Gürcan, Eyüp Bircan, Gökhan Çalışkan ve Robert Cem Osborn adlı gençler, Cem İnan Ünlü, Deniz Arıtürk, Ertuğrul Alemdar ve Yaman Türkmen adlı yaşıtlarıyla park ve bahçeleri, hayvanları ve mimari eserleri görüntüledi. Bu fotoğraflarla On Sanat Galerisi'nde 17-18 Ekim'de açılan sergiden elde edilecek gelir, Down Sendromu Derneği'ne bağışlanacak.

'YAKALADIM SENİ...'
Down Sendromlu gençlerden 16 yaşındaki Beyza Nur Erdoğan, şiir okumayı ve folkloru çok seviyor, tango dersleri alıyor. Bu projeye katıldığından beri fotoğrafçı olmak istiyor. Doğa, çiçek, insan ve gelin-damat fotoğraflarını çekmeyi çok seviyor. Eskiden cep telefonuyla fotoğraf çeken 19 yaşındaki Emre Gürcan ise artık fotoğraf makinesi kullanmaya başlamış. Babası fotoğrafçı olmasına rağmen kendisi fotoğraf çekmeyi sevmeyen Down Cafe servis elemanı 26 yaşındaki Gökhan Çalışkan, bu projeden sonra artık "Yakaladım seni" diyerek arkadaşlarının fotoğraflamaya başlamış. Özel bir kolejde okuyan ve bu sene üniversiteye hazırlanan 18 yaşındaki Robert Cem Osborn'un ilk sergisi bu değil. Portre çekmeyi çok seven Osborn, sergiden sonra arkadaşlarına bir parti de düzenleyecek. Down sendromluların 46 yerine 47 kromozom taşıdığı bilgisiyle küçük yaşta tanıştığını söyleyen Yaman Türkmen, fazla kromozomdan ilham alarak +1 Değer Hareketi adını verdikleri projeyi 13 Ekim'de Romanya'daki uluslararası Down Sendromu toplantısında model olarak sunacak. Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin de "Down Sendromluların bağımsız ve üretken hayatlar kurmaları kaynaştırmadan geçiyor. Bu proje bizce önemli bir adım" diye konuşuyor.

BİZE ULAŞIN