'İptal edilen reklam filmi, babamı çok üzdü'

Büyük oyuncu Erol Günaydın, 7 yıl önce yitirdiği eşinin yanına defnedilecek. Sanatçının kızı ise "Kısa süre önce anlaştığı reklam projesi iptal edilince, maddi ve manevi yıkıldı" dedi Günfer Günaydın, "Hasta diye çalışamaz sandılar ama babamın öyle bir endişesi asla olmadı. Tüm dostlarımız hep yanımızdaydı. Babam ölümden hiç korkmadı" dedi

Sanat dünyası, efsane oyuncu Erol Günaydın'ı kaybetmenin üzüntüsü içinde... Günaydın'ın cenazesi bugün Ses Tiyatrosu'nda düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazı sonrası, 41 yıl evli kaldığı ve "Güneşim" dediği eşi Güneş Günaydın'ın yanına defnedilecek. Büyük oyuncu, 2004 yılında verdiği bir röportajda eşine olan sevgisini, "Karım kanser oldu onu kıskandım, beraber gideriz diye ben de kanser oldum" sözleriyle dile getirmişti.

'ASLA ÖLÜMÜ KONUŞMADIK'
79 yaşında, bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden usta tiyatrocunun kızı Günfer Günaydın, babasının hastalık sürecinde yaşadıklarını anlattı. Usta oyuncunun hiçbir zaman ölüm korkusu yaşamadığını belirten kızı şunları anlattı: "Babam hayat doluydu, hiçbir zaman içinde ölüm korkusu yaşayan birisi değildi. Bu yüzden babam ile asla ölüm konuşması yapmazdık. Ölüm haberi bizi şoke etti çünkü hep gelecekle ilgili planlar yapan, çalışmaya âşık, sürekli üretmek isteyen, her dakika proje üretmeye çalışan birisiydi. Durumu kötüleştiğinde bile hasta olmasına rağmen gelecek ile ilgili planlar yapar 'Buradan bir kalkayım daha şunları şunları yapacağım' derdi."

'İPTAL EDİLEN PROJE ÜZDÜ'
Günaydın, babasını son zamanlarda üzen bir olayı da şöyle anlattı: "Babama bir beyaz eşya firmasından reklam filmi teklifi geldi. Babam ekranda, insanlarla bir arada olmaktan büyük keyif alan, en önemlisi çalışma aşkı ile dolu bir adamdı. Bu reklam filmi geldiğinde o kadar sevindi ki kelimelerle tarif edemem. Hem maddi olarak hem de manevi olarak büyük bir sevinç yaşadı. Ancak anlaşma imzalanmasına rağmen son dakika iptal ettiler. Ve 'Üzgünüz biz başka bir proje için başka bir isimle çalışmaya karar verdik' dediler. Babam o kadar çok üzüldü ki... Üstelik tam da paraya çok ihtiyacı olduğu bir dönemdi. Ona bunu nasıl yaptılar bilmiyorum. Bu olay yüzünden babamın sağlığı da olumsuz etkilendi. Ne olurdu sanki babama o rolü verselerdi ve o reklam filmini çekselerdi. Ne kaybedeceklerdi ki? Babamın içinde emin olsunlar ki bu olay bir ukde olarak kaldı ve hastalığının ağırlaşmasına neden oldu. Bir sanatçıyı en çok mutlu eden şeyler ve ayakta tutan şeyler bırakacağı projeler ve unutulmadıklarını göstermektir."

'DOSTLAR YANIMIZDAYDI...'

Yıllardır tekerlekli sandalyede olan Erol Günaydın, 2 yıl önce her hafta sonu Bayülgen'in 'Disco Kralı 2' programına daimi yorumcu olarak katılmıştı. Ancak Okan Bayülgen'in hastalığı sürecinde hiç aramadığı iddia edilmişti. Günfer Günaydın bu söylentileri yalanlayarak, "Babamın birçok sanatçı dostu gereken özeni gösterdi. Okan Bayülgen babamın programlarında çıkmasını sağlarken, Türker İnanoğlu ve adını sayamadığım birçok yakın dostumuz hep yanımızda oldu. Babama tam destek verdiler. Babam yaşıyor olsaydı Şehir Tiyatroları'nda da sahneye çıkacaktı ama olmadı. Ama sanırım son zamanlarda insanlarda babamın hastalığından ötürü çalışması konusunda endişeleri vardı. Ama emin olsunlar ki babamın böyle bir endişesi hiç yoktu" dedi. Sanatçı için bugün önce Ses Tiyatrosu'nda bir tören yapılacak. Törene Kültür ve Sanat Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılacağı açıklandı. Oyuncunun cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası da Feriköy Mezarlığı'nda defnedilecek.

BİZE ULAŞIN