Şoför faciayı önledi

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, içerisinde 31 öğrencinin bulunduğu minibüs devrildi. Kazada 23 kişi yaralandı.

Ankara Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 31 öğrenci, dün Karabük'ün Safranbolu ilçesine gezi düzenledi. Mehmet Kaya idaresindeki 06 DP 9217 plakalı minibüs, Safranbolu'daki Mencilis Mağarası girişindeki rampayı çıkarken bir anda durdu. Frenleri boşalan minibüs dere yatağına gittiği sırada sürücü Mehmet Kaya, direksiyonu ağaçlık bölüme doğru kırdı. Bu sırada minibüs küçük kayalar nedeniyle yan yattı. Kazayı gören vatandaşlar yardıma koşarken, sağlık ekiplerine haber verildi.

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edilirken, yaralanan 23 öğrenci ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Yaralı öğrencilerin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, sürücü Mehmet Kaya, minibüsün rampayı çıkarken bir anda durduğunu ve frenlerinin boşaldığını söyledi.

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan da olay yerine gelerek kaza hakkında bilgi aldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MİNİBÜS ŞÖFÖRÜ FACİAYI ÖNLEDİ

Minibüs şoförü Mehmet Kaya, minibüsle yukarıya kadar çıktıklarını ve frenlerin boşaldığını anladığını söyleyerek, "Minibüs geri kaçmaya başlayınca sağ kısımda yer alan toprak alana çıkarak devrildik. Eğer toprak zemine çarpmayıp devrilmeseydik, aşağı kısımda her şey daha felaket olurdu" dedi.

Ersin Çetinkara isimli görgü tanığı ise, minibüsün aşağıdan yukarıya geldiğini, daha sonra bir anda aşağıya doğru ne olduğunu anlayamadan devrildiğini söyledi. Bazı öğrenciler, otobüsün frenlerini boşaldığını anlayınca kendilerini korumak için koltuklara sıkıca sarıldıklarını ve her şeyin bir anda olduğunu belirtti.

Kaza sonrası Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan da olay yerine gelerek bilgiler aldı. Kazada yaralanan 23 öğrencinin Safranbolu ve Karabük Devlet Hastanesi ile Özel Medikar Hastanesi'ndeki tedavileri sürüyor.

BİZE ULAŞIN