11 yaşındaki kızı gizlice gelin ettiler

20'lik gençle imam nikâhı kıyılan 11 yaşındaki A.İ. bir ihbar üzerine gözaltına alındı. Erkek tutuklandı, kız çocuğu koruma altında

Erzurum'da 11 yaşındaki ilköğretim öğrencisi, 20 yaşındaki gençle imam nikahıyla evlendirildi. İhbar üzerine olayı araştıran polis, 20 yaşındaki imam nikahlı koca O.C.Z,'nin A.İ ile imam nikahı ile evlendirildiğini tespit etti. Mahkemeye çıkarılan O.C.Z., "Reşit olmayan çocukla evlenmek, cinsel taciz ve istismar" suçlarından tutuklandı. Merkez Yakutiye ilçesinde yaşayan İ. ailesi, iddiaya göre kızları A. İ'yi, ondan yaş büyük olan tanıdıkları bir ailenin oğlu O.C.Z. ile daha önce beşik kertmesi yaptı. Aileler, O.C.Z. 20 yaşına gelince, A.İ. henüz 11 yaşında ve ilköğretim okulu 6. sınıf öğrencisi olmasına rağmen, çocukları arasında geçtiğimiz haftalarda imam nikahı kıydı. Çevrenin duymaması için de aile arasında küçük çaplı bir düğün yapıldı.

"BU BİR VAHŞETTİR"
Ardından O.C.Z., A.İ. ile cinsel ilişkiye girdi. Skandal, A.İ'nin akrabalarından birinin olayı duyup polise ihbar etmesi üzerine ortaya çıktı. Harekete geçen Ahlak Büro Amirliği ekipleri, iki çocuğu gözaltına aldı. Emniyetteki sorgusunda A.İ. ile her iki tarafında rızasıyla ilişkiye girdiklerini söyleyen O.C.Z., sevk edildiği adliyede, Cumhuriyet savcısının da talebiyle nöbetçi mahkeme t a r a f ı n - dan "Reşit o l m a y a n kızla birlikte olmak, Cinsel istismar ve taciz" suçlarından tutuklandı. O.C.Z.'yi sevdiğini, kendi rızasıyla birlikte olduğunu, yaşını doldurur doldurmaz da resmi nikah kıyacaklarını söylediği öğrenilen A.İ., koruma altına alındıktan sonra savcılık kararıyla ailesine teslim edildi. İfadelerine başvurulan ailelerin ise imam nikahı olayını yalanlayarak olaydan haberleri olmadığını söyledikleri bildirildi. Savcılık soruşturması sürüyor. Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, "Bunun adı töre değil, bu bir vahşettir. İnsanlığın bittiği andır. 11 yaşındaki bir çocuğu eş olarak kabul eden bir zihniyet insan olmaz. Bu olayı şiddetle kınıyorum. Töre adı üstünde edeple ilgilidir. Bunun töreyle asla ilgisi yok. Bu insanlık dışı, yakışıksız ve ahlak dışı bir olaydır" dedi.

BİZE ULAŞIN