Altınova'da halk sokaklara döküldü

'Büyükşehir Yasası' kapsamında beldelikten çıkarılıp, Ayvalık'ın bir mahallesi haline getirilmemesi için düzenlenen yürüyüşe binlerce belde sakini katıldı.

Protesto yürüyüşüne binlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrakları katılırken, yürüyüşte Balıkesir CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Fatih Ayyürek, Küçükköy CHP Belde Başkanı Murat Akıner, Ayvalık İşçi Partisi Başkanı Fikret Çavdar, Altınova CHP Belde Başkanı Mesut Bilgili, Altınova AK Parti Belde Başkanı Hasan Kıtay, Altınova MHP Belde Başkanı Ufuk Turan, Altınova DP Belde Başkanı Mehmet İğneliler, Altınova DSP Belde Başkanı Mustafa Öz, Bergama CHP İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, Bergama CHP Kadın Kolları Başkanı Serpil Güler, İl Genel Meclis Üyeleri, Karşıyaka Basın Dairesi Başkanı Sedat Sözer, Balıkesir DİSK Şube Başkanı Ahmet Arsan, Altınova Türk Anneler Derneği, Altınova CHP Gençlik Kolları ve Kadın Kolları üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık, Altınova, Küçükköy Başkanlıkları ve Pir Sultan Abdal Derneği Ayvalık Şubesi katıldı.

Haftalardır ilçe olamamanın üzüntüsüyle hükümeti protesto eden yürüyüşü tasarlayan belde de İzmir-Çanakkale karayolunun trafiğe kapatılacağı duyuları nedeniyle beldeye Ayvalık, Bursa, Balıkesir ve İzmir'den çok sayıda asker ve çevik kuvvet ekipleri ile panzerlerin gönderilerek, olası bir taşkınlığa karşı müdahale için hazır beklediği gözlendi. Yürüyüş sırasında korkulan olmazken, belde halkının herhangi bir taşkınlığa mahal vermeden demokratik eylemini gerçekleştirmesi ise güvenlik güçlerinin amirleri tarafından takdirle karşılandı.

BELEDİYE BAŞKANI SÜRER SERT KONUŞTU

Yürüyüş öncesinde belde halkına hitaben konuşan Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, TBMM'de görüşülmesi sona eren tasarı kapsamında, Türkiye genelinde 29 İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisleri, bin 591 belde belediyesi, 16 bin 082 Köy Tüzel kişiliği kapatılırken, 13 yeni büyükşehir belediyesi kurulmasının hedeflendiğini belirtti. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan referandumda 5 bin 277 kişinin sandığa giden belde halkının, 5 bin 488'i beldelerinin kapatılmasına 'hayır' derken, 35 kişi de 'kapatılması yönünde oy kullandığını ve 4 oyun da geçersiz sayıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Asım Sürer, 'Bizler bugün 1000 yıllık tarihi olan bir belde hakkında verilen yanlış kararı hatırlatmak için buradayız. Bizler bugün burada bizim hakkımızda karar verecek olanlara yanlıştan dönmenin erdem olduğunu hatırlatmak için buradayız. Bu gün burası hakkında yanlış karar verenlerin sadece bizlere değil, '900 yıl önce Ayazmend diye bir yerleşim yerinden geçtim. Ticari bakımdan çok güçlüydü' diyen Evliya Çelebi'ye özür borçları var. Adaların fethi için buraya karargah kuran Fatih Sultan Mehmet'e özür borçları var. 1934 yılından buradan geçerken adımızı koyan ulu önder Atatürk'e borçları var' dedi.

Avrupa'da yerel yönetimler güçlendirilirken Türkiye'de siyasal kaygılarla yerel yönetimlerin kapatıldığının altını çizen Sürer, 'Bu yasa ile yurdumuzun yüzde 55'inde yönetim şekli değişecektir. Ama bu ne oralarda yaşayan halka, ne sivil toplum kuruluşlarına sorulmaktadır. Bizlere, 'biz teklif etmeyiz, yaparız' diyen sayın vekiller neredeler? Bizlere bunu nasıl açıklayacaklar? Açıklayabileceklerini sanmıyorum. O nedenle yanımızda değiller. Bizler belediye yönetimi olarak meclis üyelerimizle birlikte bir karara imza atarken beldemizin çıkarlarını gözetiyoruz. Balıkesir'den yönetilen Altınova'da kim beldemizin çıkarımızı gözetecek? Burasını bilmeyenler, tanımayanlar bizim hakkımızda nasıl karar verecek' diye sordu.
Altınova'daki protesto yürüyüşü öncesi ve sonrasında sanatçı Serhan Savaşkan'ın Altınova halkına mini konser verdiği gözlenirken, beldenin Sahil mevkiinde ikinci konutları bulunan yazlıkçılarında yürüyüşe katıldığı ve beldede ki birçok konut ve işyerlerine ise 'Sahibinden Satılıktır' yazılı afişlerin yapıştırılmış olması ise dikkatlerden kaçmadı.

BİZE ULAŞIN