Emniyet uykusuz sürücülerin peşinde!

Emniyet güçleri, her sene bayram tatillerinde onlarca kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini hatırlatarak, bayram trafiği sebebiyle bir dizi tedbir aldı.

Karayolları üzerinde her 30 kilometrede bir trafik ekibi görevlendirilirken, uykusuz ve yorgun sürücüler ekiplerce uyarılacak, gerektiğinde araçtan indirilerek, bölge trafik istasyonlarında dillendirilecek.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kurban Bayramı tatili süresince, vatandaşların huzur ve güven içinde bir bayram geçirmesini sağlamak amacıyla, her zaman alınan trafik tedbirlerine ek olarak bir dizi tedbir alındığı belirtildi.

UYKUSUZ SÜRÜCÜLER ARAÇTAN İNDİRİLECEK

Tatil süresince ekipler, karayolu güzergahlarında özellikle tatilin başlangıç ve bitiş günlerinde, ortalama en az her 30 kilometreye bir ekip düşecek şekilde görevlendirilecek. Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uygun yerlerde konuşlanacak ekiplerce uyarılacak, gerektiğinde araçlardan inmeleri ve güzerg'h üzerindeki trafik kuruluşları da dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak. Bayram tatili süresince görevli ekipler sürücülere, trafik kurallarını hatırlatan oto kokuları dağıtacak, trafik kuralları hakkında hatırlatmalar yapacak.

Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere de ağırlık verilecek. Ekipler, vatandaşlara, emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karışılabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte bilgilendirmelerde bulunacak. Emniyetin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Yol kullanıcıları üzerinde algılanan yakalanma riskini artırmak amacıyla, trafik denetim hizmetlerinde görevli personel ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek, bu personel kazaların neden ve sonuçlarından etkin olan hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergah üzerindeki çevirme ekiplerine bildirilecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. Radarla hız tespit ekipleri; özellikle hızdan kaynaklanan kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulunacaklar ve başta hız ihlalleri olmak üzere hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali ve seyir halindeki iken GSM (cep telefonu) ile görüşme, sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı gibi denetim konularına ağırlık vereceklerdir. Karayolları güzerg'hlarından geçiş yapan otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecek, otobüslerin takoğrafları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu kontrol edilecek, arıza ve şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu kontrol edilecek, arıza ve eksiklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır."

Özellikle bayram tatili boyunca meydana gelebilecek can kaybı ve maddi hasarlı sonuçlanan trafik kazalarına karşı vatandaşların zamanında uyarılacağının vurgulandığı açıklamada, kaza sebepleri de sıralandı. Öncelikli kaza sebeplerinin, 'hatalı sollama, uykusuzluk ve dikkatsizlik, aşırı hız, alkollü araç kullanmak, fazla yük taşımak, trafik kurallarını, işaret ve levhalarını dikkate almamak, yol ve hava durumunu dikkate almamak, bazı ilaçları (ağrı kesici, sakinleştirici gibi) ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmak, rutin araç bakımlarını yaptırmamak' olduğunun dile getirildiği açıklamada, sürücülerin trafikte dikkatli ve hoşgörülü olmaları gerektiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN