Bu yurtta 'huzur' var

Türkiye'nin en çok okunan romanlarından 'Huzur Sokağı'nın yazarı Şule Yüksel Şenler'in isminin verildiği yurt, Emine Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) tarafından Ümraniye Dudullu'da yaptırılan Özel Şule Yüksel Şenler Yüksek Öğrenim Yurdu Emine Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı. 1996 yılında hayırseverler tarafından kurulan vakfın yedinci yurdu olarak faaliyete geçen binanın açılışına katılan Emine Erdoğan kurdeleyi Şule Yüksel Şenler'le birlikte kesti. Çalık Holding CEO'su Berat Albayrak'ın eşi ve TÜRGEV Yönetim Kurulu üyesi Esra Albayrak da açılışa katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, TÜRGEV'in sadece öğrencilere kalma yeri hazırlamadığını onların dimağlarını ve gönüllerini de geliştirdiğini kaydetti. Yurda Şule Yüksel Şenler isminin verilmesini büyük bir kadirşinaslık olarak gördüğünü belirten Erdoğan, "Şule Yüksel Şenler hanımefendi, mücadelesiyle dikenlerle dolu yolu açan bir gül gibiydi. Hâlâ da öyle. Bir tane daha Şule Yüksel Şenler yetişmedi. O, inancı doğrultusunda bir hayat yaşamaya, bu hayat biçiminin müdafasına ömrünü adama erdemini gösteren nadide bir şahsiyettir. Onu zindanlara atanların hepsi unutuldu gitti. Ama Şule Yüksel Şenler ismi gönüllerde yaşıyor" dedi.

Reklamı yok ama 50 yıldır zirvede
Açılışa katılan Şule Yüksel Şenler isminin bir yurda verilmesi dolayısıyla duygulu olduğunu belirtti. Şenler, 50 yıla yakın bir süredir hiçbir reklam yapılmadan en çok okunanlar arasında bulunan romanın dizi yapılmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Şenler, "Köşeme çekilmiş rahatsızlıklarıyla uğraşırken Huzur sokağı dizi oldu. Tiyatro oyunu oldu. Hiç beklemediğim anda henüz gözlerimi yummadan oldu. Bu bakımdan hem çok mahcub hem çok bahtiyarım. Bu kadar hayırlı bir topluma sahip olduğumuz için. Aradan 40-50 sene geçti. Huzur Sokağı'nın hiç reklam yapılmadı. Ama elden ele dolaşarak bestseller oldu" diye konuştu. Şenler'in konuşması sırasında Emine Erdoğan'ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

BİZE ULAŞIN