Hâkim karşısında avukatlara fırça...

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da dini konularda yazdığı yazılar nedeniyle 1.5 yıla kadar hapsi istenen ve dün ilk kez hâkim önüne çıkan ünlü piyanist Fazıl Say, avukatlarına "Çok fazla atak yapıyorsunuz. Dışarı çıkarırım" diye tepki gösterdi

Twitter'da dini konularda yazdığı yazılar nedeniyle, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan piyanist Fazıl Say, dün hâkim karşısına çıktı. Duruşmada avukatlarına "Çok fazla atak yapıyorsunuz" diye tepki gösteren Say, mahkemeye yazılı savunma sundu. "Hesabım kamuya açık değil, rahatsız olan takip etmesin" diyen Say, duruşma bitiminde can güvenliği nedeniyle adliye garajından çıkartıldı.

'SİZE VEKALET VERMEDİM'
İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Say ile daha önce Nedim Gürsel'in "Allahın Kızları" ve Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" kitapları için de suç duyurusunda bulunan Ali Emre Bukağılı ile Turan Gümüş ve Orkun Şimşek katıldı. Kimlik tespiti yapılan Say, müzisyen olduğunu ve gelirinin belirsiz olduğunu ifade etti. Say, suçlamaları reddettiğini belirterek 2 sayfadan ibaret savunmasını yazılı olarak sundu. Hâkim, Say'a eğer hakkında hüküm verilecekse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edip etmeyeceğini sordu. Say, kabul etti. Şikâyetçi Bukağılı, ifadesinde Say'ın Twitter'dan dini değerlere hakaret ettiğini belirterek "TCK 216/3 maddesinde belirtilen unsurların gerçekleştiği kanaatindeyiz. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi. Mahkemeye, şikâyet konusu sözün Ömer Hayyam'a ait olmadığına dair gazete küpürü sundu. Şikâyetçi Gümüş, ifadesinde "Haberleri okuduğumda bir kavga havası olduğu kanaatine vardım" dedi. Şikâyetçi Şimşek ise AİHM kararlarını hatırlatarak eylemin ifade özgürlüğü ile açıklanmasının mümkün olmadığını belirtti. Şikâyetçilerin avukatlarından Ayfer Bayer, "Ceza yargılamasının sözlü yargılama olmasının önemini bir kez daha anladım. Mahkeme, sanığın tavırları ile birebir muhatap olmakta ve görmektedir. Bizim konumuz bu; sevgi yok, saygı yok, birbirimize karşı saygı duymuyoruz" deyince sanık avukatlarından Taylan Tanay ve Efkan Bolaç tepki gösterdi. Avukatlar tartışırken Say; Tanay ve Bolaç'a hitaben "Çok fazla atak yapıyorsunuz. Dışarı çıkarırım, size vekalet vermedim. Sadece avukat Meltem Hanım'a vekalet verdim" dedi. Say'ın avukatı Meltem Akyol ise şikâyetçilerin Say'ın takipçisi olup olmadığının sorulmasını istedi. Hâkim Hulusi Pur, şikâyetçi tarafın, tweet atıldığı tarihte Say'ın takipçileri olup olmadığı hususunda şikâyetçilere varsa belgelerini sunmaları için süre verilmesine karar verdi. Say duruşmalardan bağışık tutuldu. Hâkim, duruşmayı 18 Şubat'a erteledi. Çıkışta bir süre mahkemenin kaleminde bekleyen Say, adliye önünde kendisini bekleyenlerin yanına gitmek yerine yoğun güvenlik tedbirleri altında eksi 5'inci kattaki otoparka indirildi. Bu sırada adliyenin güvenlik görevlileri de kendisine eşlik etti. Say, avukatı Akyol'la birlikte araca binerek adliyeden ayrıldı.

'ÖZGÜR DÜŞÜNCEME ENGEL'
Say, yazılı ifadesinde "5 Nisan'da sosyal paylaşım sitesi olan Twitter'da yazmış olduklarım hakkında tarafıma yöneltilen 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak' suçunu hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Twitter'da yazmış olduğum hiçbir yazı, kullandığım hiçbir ifadede hakaret, aşağılama amacım yoktur. Tam aksine yazılar iyice irdelendiğinde dini değerleri istismar eden, dini değerlerden rant sağlamaya çalışan kişilerden rahatsızlık duyduğumu ifade ettiğim, bunu eleştirdiğim görülmektedir. Sayfadaki yazılara, hiç kastetmediğim anlamlar yüklenmiş, kullandığım ifadeler çarpıtılmıştır" dedi. "Yaklaşık 800 yıl önce yaşamış ozan Ömer Hayyam'a ait olduğu düşünülen, sosyal paylaşım sitelerinde birçok kişi tarafından defalarca paylaşılmış, üstelik başkasının paylaşımından aynen alıntı yaptığım bir dörtlük dahi suç duyurusu konusu yapılmıştır" ifadesini de kullanan Say, şöyle devam etti: "Hesabım kamuya açık değildir. Sadece özel olarak takip etmek isteyenler görebilmektedir. Öyleyse kapalı ortamda paylaştıklarımdan rahatsız olan var ise yapması gereken yazdıklarımı takip etmemekten ibarettir. Halkıma gece gündüz hizmet vermeye gayret ederken, halkımı tüm dünyada en iyi şekilde temsile uğraşırken, halkımı dini değerler üzerinden aşağıladığımı iddia etmek çok yanlıştır."

BİZE ULAŞIN