Çiftkurtlar'ın sahibine kaçak otomobil gözaltısı

Ünlü otomotiv firması Çiftkurtlar'ın sahibi Mehmet Çelik, sahte belgelerle getirdiği lüks araçları değerinden düşük gösterip sattığı iddiasıyla gözaltına alındı

Mali Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü kaçak lüks araç operasyonunda, Çiftkurtlar Otomotiv'in sahibi Mehmet Çelik gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre Narkotik ekipleri, 2010 yılının ocak ayında Tilki Selim lakaplı Selim Işık'ın (55) çetesine düzenlediği operasyonda 71 kilo eroin ele geçirken, Hummer H3 cipine el koydu. Cipin, değerinin çok altında gösterilmesi nedeniyle soruşturma derinleştirildi. Narkotik Şube'nin, ciple ilgili soruşturmayı devrettiği Mali Şube, olayın ABD bağlantısı nedeniyle ABD uyuştucu bürosu DEA ile koordineli çalışma başlattı. ABD'li bir şirketin lüks araçları Türkiye'deki yaklaşık 50 şirkete sattığı, şirketlerin de lüks araçları Türkiye'ye sokarken, sahte belgelerle fiyatlarını düşük gösterdiği belirlendi. Değeri düşük gösterilen araçlar üzerinden düşük vergi ödendiği ve gümrük kaçakçılığı yapıldığı saptandı. 300-400 bin liralık araçların 70-100 bin lira arasında gösterildiği tespit edildi. DEA ekipleri ABD'de, Türk şirketlerine araçları satan şirkete baskın düzenledi. Türkiye'de savcılık, 50 ithalatçı şirkette çalışanların da arasında bulunduğu 300 kişinin şüpheli olarak ifadelerinin alınmasını kararlaştırdı.

ÇİÇEĞİ BURNUNDA DAMAT
Soruşturmada, Çiftkurtlar Otomotiv'in sahibi Mehmet Çelik'in de aynı yöntemle lüks araç sokarak piyasaya sürdüğü belirlendi. Polis sinema sanatçısı Sibel Turnagöl'le geçtiğimiz Temmuz'da Atina'da dünyaevine giren Mehmet Çelik'i gözaltına almak için çiftin tatilden dönmesini bekledi. Mehmet Çelik, dün akşam ofisinde çalışırken gözaltına alındı. Şirket çalışanı 5 kişi de evlerinde yakalandı. Soruşturma kapsamında, çok sayıda ünlü ismin şüpheli ya da mağdur olarak ifadeye çağrıldığı belirtildi.

200 ARAÇ ELDE KALDI

Lüks araçlara el konulacağını anlayan bazı ünlü isimlerin araçlarını ellerinden çıkarmak istediği ancak polisin şerh koyarak noterden satışları durdurduğu ortaya çıktı. 200 aracın bu şekilde sahiplerinin elinde kaldığı anlaşıldı.

BİZE ULAŞIN