Dövsen de hep başımızda kal

Orhan Gencebay'ın onur gecesine, sanatçının son albümünde yer alan sanatçıların çoğu katılmadı. Sezen Aksu'nun sahnede "Sen babamızsın, dövsen de gebertsen de hep başımızda ol" sözleri, duygulu anlar yaşattı

"Orhan Gencebay'ın 60. Sanat ve Onur Yılı" sebebiyle, Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen gece son derece renkli ve duygusal anlara sahne oldu. Anlamlı geceye, sanatçının son albümünde yer alan Tarkan, Ajda Pekkan, Sibel Can, Ebru Gündeş, Candan Erçetin, Athena, Mustafa Sandal, Emre Aydın, Serdar Ortaç, Nilüfer, Şevval Sam, Yaşar ve Yıldız Usmanova katılmadı.

SEZEN'E SAHNEDE TEŞEKKÜR
Albümde ücret almadan yer alan ünlü sanatçıların, kendilerine sorulmadan onur gecesine bir GSM operatörünün 1 milyon lira karşılığında sponsor edilmesine ve görüntülerin bayramda bir kanalda yayınlanması için anlaşma yapılmasına tepki olarak gelmediği belirtildi. Poll Production'ın sahibi Polat Yağcı ise gecenin albüm lansman gecesi değil Orhan Gencebay'ın onur gecesi olduğunun altını çizdi. Organizasyonun masraflarının yüzde 20'sinin sponsorlar, gerisinin de kendisi ile Orhan Gencebay tarafından karşılandığını ifade eden Yağcı, "Albümdeki bütün sanatçılar sahneye çıkacak gibi bir baskı yapılmadı. Bu bir vefa gecesiydi. Sahneye çıkan sanatçılar kadar çıkmayanlara da teşekkür ediyoruz" dedi. "Orhan Gencebay ile Bir Ömür" adıyla gerçekleştirilen geceye damgasını vuransa Sezen Aksu oldu. Minik Serçe büyük bir jest yaparak Gencebay'ın onur gecesinde sahne aldı. Albümde seslendirdiği Akşam Güneşi parçasını söyleyen Aksu, şarkı bitiminde sahneye çıkan Gencebay'a, "Buraya niye geldin. Ayağının altına alıp çiğnemek için mi?" diye sordu. Gencebay da, "Evet. Sezenim'i gebertmeye, ayağımın altına almaya geldim" diyerek espri yaptı. Gencebay daha sonra Aksu'ya, "Canım, çok sevdiğim dostum. Bu gün ülkemizde üreten nadir bir iki kişi varsa, bir tanesi benim Sezenim. Nesiller boyu izliyorsunuz. Harikalar yaratıyor ve yaratacak. Çok teşekkür ederim yavrum benim. Berhudar ol" diyerek teşekkür etti. Aksu da, "Sen bizim babamızsın, gebertsen de dövsen de hep başımızda ol" diye karşılık verdi.

ALBÜMÜN İSMİ SEVİM HANIM'DAN
Geceye eşi Sevim Emre ile birlikte katılan Orhan Gencebay, konuklarını "Berhudar olunuz" diye selamladı. "Berhudar ol" deyimini dedesinden öğrendiğini anlatan Gencebay, "Allah'ın bütün güzellikleri senin üzerinde olsun, yaradan seninle olsun anlamında bir deyim. Bu deyimi çok seviyorum" dedi. Bu tür gecelerin genelde insanların vefatından sonra yapıldığını ifade eden sanatçı, "Bana sağlığımda kısmet oldu. Belki ilk oluyor onun için ayrı bir mutluluk duyuyorum, son derece duygulanıyorum" şeklinde konuştu. Son albümünü 32 dostunun katkısıyla yaptığını hatırlatan Gencebay, sözlerini şöyle tamamladı: "Onlara müteşekkirim. Türkiye'de ve dünyada ilk defa yapılmış... Bu albümün isim annesi Sevim Hanım'dır. Teşekkür ediyorum kendisine."

ALBÜM, 7 SENENİN REKORUNU KIRDI
Geceye 3 bin 700 davetli katıldı.
Yarım saat gecikmeyle başlayan gece, Orhan Gencebay'ın sesinden Anadolu medeniyetlerinin kültürlere etkisinin anlatıldığı bir sunumla açıldı. Gencebay'ın hayat hikâyesi de fotoğraflar eşliğinde aktarıldı.
Sırasıyla, Beyazıt Öztürk, Halit Kıvanç, Şafak Sezer, Yavuz Seçkin, Erkan Yolaç, Ece Erken, Vatan Şaşmaz ve Saba Tümer sunucu olarak görev aldı. Halit Kıvanç, 1979'u 1980 yılına bağlayan yılbaşı gecesi, Gencebay'ı TRT'de ekrana çıkararak yasaklı durumunu bozduğunu anlattı.
Şafak Sezer, Gencebay'ın "Elhamdülillah" adlı şarkısını söyledi. "Ben yıllardır Kadir Savun'u, Orhan Gencebay'ın babası sanırdım. Filmlerinde hep onun oğlunu oynardı" diye espri yaptı.
Poll Production Yönetim Kurulu Başkanı Polat Yağcı, "Albüm 20 günde 600 bin satarak, 7 senenin rekorunu kırdı" dedi.
Gecenin sonunda dev ekranlara Atatürk ile geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın fotoğrafları yansıtıldı. Atatürk'ün "Efendiler... Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatçı olamazsınız" sözleri ayakta alkışlandı.
Gecede sahne alan Zerrin Özer, "Orhan Abim'den 'Gönül' şarkısı geldi bana. 'Gönül'ü okuduktan sonra çok büyük kitlelere ulaştım. Her sahne aldığımda Orhan Abim'e teşekkür ettim. Onun bu gecesinde bulunmanın gururunu yaşıyorum" diye konuştu.
Bazı ünlüler, geceye katılmayan ünlü isimlerin saygısızlık yaptığını savundu.
Demet Akalın önceki gün twitter hesabından, Poll Production ve Polat Yağcı'nın, albümde yer alan her sanatçı adına 10 çocuk okutacaklarını ve buna istinaden hazırlanan sertifikayı da sanatçılara gönderdiğini duyurdu. Sertifikayı twitterdan paylaşan Akalın, "Helal olsun Polat Yağcı. Allah razı olsun Orhan Baba'dan da senden de diğer sanatçılardan da" diye yazdı.

BİZE ULAŞIN