4 ilde "fuhuş çetesi" operasyonu

Osmaniye polisi, ağına düşürdüğü kadınlara tehdit ve zorbalıkla fuhuş yaptıran bir çeteye karşı 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 8 çete üyesi yakalanırken, zorla fuhuş yaptırılan 7 kadın da kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince, Osmaniye il merkezli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay'ın Dörtyol ilçesi ve Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi olmak üzere 4 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda, tehdit, cebir ve şiddet yoluyla zorla fuhuş yaptıran, fuhşa aracılık eden ve yer temin ettiği tespit edilen 8 kişi yakalandı. Operasyon sonucu zorla fuhuş yaptırılan, hürriyetinden yoksun bırakılan, tehdit ve şantajla çalıştırılan, aralarında bir yaşı küçük kız çocuğunun da bulunduğu 7 kadın kurtarıldı.

Yapılan tahkikatta; örgüt liderinin Şanlıurfa İli Birecik Sulh Ceza Mahkemesi'nce 'çocuğun fuhuşa teşviki ve ateşli silahla adam yaralama' suçlarından hakkında yakalama emrinin bulunduğu, örgüt lider yardımcısının Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi'nce iki adet 'taklit kilit kullanmak suretiyle ikametten hırsızlık' suçlarından kesinleşmiş 2 yıl hapis cezasının bulunduğu, yakalanan şüphelilerin organize olarak birlikte hareket ederek fuhuş çetesi kurdukları ortaya çıktı. Kurtarılan kadınlar arasında küçük yaşta bir kız çocuğunun fuhuş amaçlı pazarlandığı kişilerden hamile kaldığı, ayrıca örgüt üyesi bayanın da hamile olduğu tespit edildi. Ayrıca şüphelilerin yapılan GBT kayıtlarında; çeşitli birçok suçlardan suç kayıtlarının olduğu da ortaya çıktı.

Operasyonda yakalanan 8 şahıs, 'insan ticareti, çocukların cinsel istismarı, suç işlemek amacıyla örgüt kurma-örgüte üye olmak, suç işlemek amacıyla teşkil edilmiş örgüt faaliyeti çerçevesinde fuhşa teşvik, aracılık ve yer temin etmek- cebir veya tehdit kullanarak, hile ile ya da çaresizliğinden yararlanarak fuhuş yaptırmak' suçlarından sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

BİZE ULAŞIN