Oyuncaklı, simitli şafak operasyonu

Adana'da çocuklu evlere narkotik köpekleriyle baskın, İzmir polisine de ders oldu. Benzer operasyonda, dışarı çıkarılan çocuklara şefkatle yaklaşıldı, oyuncak ve simit ikram edildi

Adana'da, polisin çocukların bulunduğu evlere narkotik köpekleriyle girerek uyuşturucu aramasına gösterilen tepki, İzmir polisine ders oldu. Dün sabah benzer bir operasyon düzenleyen İzmir polisi, önce kapıları çalıp evlerdeki çocukları dışarı çıkarttı. Ardından sadece çocukları, bu amaçla görevlendirilen meslektaşlarına teslim etti. Psikolojilerinin bozulmaması için çocuklara oyuncak, kırtasiye malzemesi ve simit dağıtıldı. Aralarında Özel Harekâtçılar'ın da bulunduğu 650 polisin katıldığı operasyonda ise 9'u kadın 35 kişi gözaltına alınırken; 31 bin uyuşturucu hap ve 89 kilo esrar ele geçirildi. Adana'da geçen ay 500 polisin katıldığı uyuşturucu operasyonunda 32 ev basılarak 11 kişi gözaltına alındı. Ancak polislerin yer yatağında uyuyan çocukların bulunduğu evlere narkotik köpekleriyle girerek arama yapması tepki çekti. SABAH, bu durumu "Bu çocuklara yazık değil mi?" manşetiyle duyurdu. İzmir polisi de dün sabaha karşı benzer bir uyuşturucu operasyonu yaptı. Yaklaşık 10 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından başka Konak'taki Kuruçay ve Hilal semtleri ile Bayraklı'daki Yamanlar semtinde 60'a yakın adres tek tek belirlendi. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından mahkemeden arama iznini de alan İzmir Emniyeti, dün sabaha karşı düğmeye bastı.

ÇOCUKLARA AYRI POLİS
Operasyon için önce, Gürçeşme Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu bahçesinde aralarında Özel Harekat, Çevik Kuvvet ve terör ekiplerinin de bulunduğu 650 polis toplandı. Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın bizzat yönettiği operasyonda narkotik köpeklerinin de katılımı ile önceden belirlenen adresler aynı anda basıldı. Ama Adana'dakinin aksine polisler önce kapıları çalıp evde çocuk olup olmadığını sordu. Ardından çocukları dışarı çıkartıp, sadece onlarla ilgilenmekle görevlendirilen meslektaşlarına teslim etti. Anne ve babaları gözaltına alınan çocuklara, psikolojilerinin bozulmaması için güler yüzle davranıldı; önceden hazırlanan oyuncak, defter, kitap, kalem ve çikolatalar dağıtıldı. Bununla da yetinmeyen görevli polisler, mahallenin okula giden diğer çocuklarına da simit, oyuncak ve kırtasiye malzemesi dağıttı. Diğer polisler ise operasyona devam etti.

9'U KADIN 35 GÖZALTI
İzmir'in yanı sıra İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Balıkesir'deki bazı adreslerde de düzenlenen eş zamanlı operasyona panzerle karadan, helikopterle de havadan destek verildi. Özel eğitimli narkotik köpekleri Rona ve Yağmur, hassas burunlarıyla, varil içine saklanıp evlerin bahçelerinde toprağa gömülen uyuşturucuları kısa sürede buldu. Operasyonda 9'u kadın 35 kişi gözaltına alınırken, 31 bin 517 uyuşturucu hap, 89 kilo esrar, birer içimlik olarak hazırlanmış ve meşe olarak adlandırılan 88 paket esrar ile bir tabanca ve bu tabancaya ait mermiler ele geçirildi. Emniyet Müdürü Ali Bilkay uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyonların aralıksız süreceğini söyledi.

SABAH'A MANŞET OLMUŞTU

Adana'da geçtiğimiz ay Özel Harekâtçılar'ın da katıldığı şafak vakti operasyonunda, yer yatağında yatan çocukların bulunduğu odalar, narkotik köpekleriyle böyle aranmıştı.

BİZE ULAŞIN