Rus kızlar oryantallere taş çıkarttı

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl 7'incisi düzenlenen Uluslararası Göbek Dansı Festivali’nde Rus kızlar adeta Türk oryantallere taş çıkardı.

Rusya Göbek Dansözleri Federasyonu tarafından Moskova'nın Ryumina Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Assembly 2012" festivalinde Rusya, Belarus ve Ukrayna'nın en iyi göbek dansözleri birincilik için ter döktü.

Amatör ve profesyonel göbek dansçılarının katıldığı yarışma renkli görüntülere sahne olurken, Rus dansözlerin ortaya koydukları performans, Arap ülkelerinden gelen usta göbek dansözlerine bile parmak ısırttı.Uluslararası jüri heyeti tarafından değerlendirilen yarışmada en fazla puan toplayan 7 yarışmacı finale kaldı. Göbek dansı tutkunlarının coşkulu tezahüratı altında kıyasıya mücadeleye sahne olan finalde Yekatrina Salmanaova isimli yarışmacı ilk sıraya yükselerek Rusya'nın en iyi göbek dansözü unvanını kazandı.

Yarışma bitiminde İHA'ya konuşan yarışmanın galibi Yekatrina Salmanova, "Duygularımı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Dans hayatına bale ilk başta bale ile başladım. Ama iyi ki daha sonra baleyi bırakıp göbek dansına geçtim. Arap müziğini duyunca kendimi kaybediyorum ve tüm vücudum bu müziğe uygun dans etmeye başlıyor" şeklinde konuştu.

Festival organizatörlerinden Tatyana Fedyayeva ise "Rus kızları göbek dansında kendilerini artık tüm dünyada kanıtladı. Ayrıca bizim kızlarımın bu dans tarzının dünyada daha da yaygınlaşmasına ve popülerleşmesine katkıda bulunuyor. Bu yılki festivalde tamamen yeni bir nesil gördük. Doğu ülkelerindeki oryantallerle kıyasladığımızda bizim artılarımız daha fazla" dedi.

Bu arada festivalin gala kapanış gösterisinde Mısır, ABD, Fransa, İtalya ve Arjantin gibi ülkelerden gelen ünlü sanatçılar sahne aldı.

BİZE ULAŞIN