Hayatını oynadı ödülü kaptı

Altın Portakal'ı kazanan 13 yaşındaki Abdülkadir'in rol aldığı film, hayatıyla da örtüşüyor. Abdülkadir ailesiyle Viyana'da yaşıyor. Annesi temizlikçilik yaparak 3 çocuğunu okutuyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin yıldızlarından biri şüphesiz henüz 13 yaşında olan Abdülkadir Tuncer'di. 49'uncusu düzenlenen festivalde. 'En İyi Film' dahil 6 ödül kazanan 'Güzelliğin On Par'Etmez' filmindeki başrolüyle 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazanan Abdülkadir'in başarısının ardında, zorlu bir hayat hikâyesi gizli.

40 METREKAREDE 5 KİŞİ

Tam 10 yıl önce Konya'dan Avusturya'ya göç eden bir ailenin dört çocuğundan biri o. Anne ve babası yıllar önce boşanan Abdülkadir, 5 kişilik ailesiyle Viyana'da 40 metrekarelik bir odada yaşıyor. Annesi Bediha Tuncer, bir otelde temizlikçilik yaparak evini geçindiriyor ve çocuklarını okutmaya çalışıyor. Bir yandan da oturma izni alabilmek için yıllardır tek başına mücadele ediyor. Avusturya'da bulunduğu süre boyunca, her sene için oturma izni alan Tuncer'e, son üç yıl için izin verilmedi. Oturma süresi bittiği için polisler, yaşadığı evi basıp onu çocuklarıyla sınır dışı etmeye çalıştı. Ancak o yılmadı. Abdülkadir'in derslerinde çok başarılı olduğunu, ülkeden ayrılması halinde eğitiminin yarım kalacağını gerekçe gösterip dava açtı. Davayı kazanan Tuncer, çocuklarıyla 5 senelik oturum izni daha aldı. Ne var ki, bu süre içinde işsiz kalmaması şart koşuldu. Aksi halde hepsi sınır dışı edilecekti. Sıkıntılı günler geçiren ailenin yüzü, Abdülkadir'in ilk film deneyiminde yakaladığı başarıyla güldü. Hayatın zorluklarını çocuklarına duyduğu sevgi sayesinde tek başına göğüsleyen 42 yaşındaki Tuncer, "Bir annenin yaşayabileceği en güzel duygulardan birini tattım. Adını söylediklerinde kalbim yerinden çıkacak sandım. O an Abdülkadir diye çığlık atmışım. Tüm çocuklarımla gurur duyuyorum" diyor. Almanca ve İngilizce bilen Abdülkadir ise daha önce kameramanlığa merak saldığını, artık sadece oyuncu olmak istediğini beliterek şöyle diyor: "Kendimi izlemek tuhaf geliyor. Filmi seyrederken 'Keşke şöyle yapmasaydım, böyle dursaymışım' diyorum. Yanlış yapmışım gibi geliyor. Çekimler çok yorucu ama eğlenceliydi. Aldığımız ödül her şeye değdi. Sahneye ödülümü almaya çıktığımda sadece teşekkür edebildim çünkü çok şaşırmıştım. Her şey annemin sayesinde oldu, hep arkamda durdu, bana güç verdi."

ALMANYA'DA BAŞROLE ÇIKIYOR

Abdülkadir, babasıyla neredeyse hiç görüşmüyor. Başka biriyle evlendiğini, kendilerine çok zaman ayırmadığını söylüyor ve ekliyor: "Ödül aldığımı da televizyonda haberlerde görmüş. Arayıp tebrik etti. Elbette daha çok görmek isterdim. Annem hepimiz için büyük fedakârlıklar yaptı. Ben de filmde annemin soyadını kullandım. Yönetmene bu istediğimi söyledim o da kabul etti." Abdülkadir bu ay içinde de Almanya'da 90 dakikalık bir polisiyede, katil bir çocuğu canlandırarak tek bölümlük başrol oyuncusu olacak.

ÖDÜLÜ, EKİBİNE DAĞITACAK
Yönetmen Hüseyin Tabak, Abdülkadir'i 800 çocuk arasından seçtiğini, filmin konusunun ise onun gerçek hikayesiyle örtüştüğünü ifade ederek, "Film, Türkiye'deki Türk-Kürt meselesini, Abdülkadir'in annesinin verdiği mücadeleye benzer olaylar çevresinde anlatıyor. Kendisinin daha önce böyle şeyler yaşadığını bilmiyorduk, sonradan öğrendik. Güzelliğin On Par'etmez kısa film olacaktı. İzlettiğim kişiler çok beğenince attığım sahneleri yeniden koydum. Borca girip filmin diğer sahnelerini çekmeye başladık. 150'den fazla öğrenci canla başla çalıştı. Hiç kimseye maalesef para veremedik. 400 bin TL'lik ödülü ekibe dağıtacağım. En büyük payı ise Abdülkadir alacak. Belki daha büyük daireye çıkabilirler" diyor.

BİZE ULAŞIN