353 bin dolarını kaptırdı, geri isteyince de 6 ay dayak yedi

Avustralyalı Lilet Vanderlee, İstanbul'da tanıştığı Murat Y.'den şikâyetçi oldu: Önce 353 bin dolarımı aldı. 6 ay boyunca da eve kapatıp dövdü

Avustralya'nın Perth kentinde yaşayan 52 yaşındaki Lilet Vanderlee, seyahat için 2010'da İstanbul'a geldi. Sultanahmet'te kaldığı otelin lobisinde otel sahibinin kardeşi 34 yaşındaki Murat Y. ile tanıştı ve kısa sürede aralarında bir ilişki başladı. Kadın ülkesine döndü. Ancak ikili, internet ve telefonla görüşmeyi sürdürdü. Bir süre sonra Murat Y., yeni bir restoran açacağını belirterek Vanderlee'den tadilat için 15 bin dolar istedi. Vanderlee de parayı gönderdi. Ardından da yeniden İstanbul'a, Murat Y.'nin yanına geldi.

SENİN BOĞAZINI KESERİM

Murat Y., bu defa da Vanderlee'ye ikisi için ev ve dükkân almak istediğini ancak parasının olmadığını söyledi. Vanderlee de Avustralya'daki evini sattı. Murat Y.'nin banka hesabına 338 bin ABD doları gönderildi. Murat Y., bu parayla Sultanahmet'te iki daire bir dükkân satın aldı. Fakat ikili aralarında hiçbir resmi belge düzenlemedi. Kendi aralarında "Evler ve dükkân ortaktır" diye bir kâğıt imzaladılar. Ancak ikilinin bir süre sonra arası açıldı. Vanderlee, ilk dayağı Murat Y.'den dişçiye gitmek için para istediğinde yedi. İddiaya göre Vanderlee'yi eve kapatan Murat Y. 6 ay boyunca şiddet uyguladı. Burnu kırılan, gözleri moraran Avustralyalı kadını, polise gitmemesi için evden dışarı çıkarmadı.Vanderlee'nin boğazına bıçak dayayan Murat Y. "Seni kesip, doğrar denize atarım. Adamlarımı gönderip Avustralya'daki çocuklarına zarar veririm" dedi. Sonra da "Bütün paramı geri aldım" diye bir kâğıt imzalattırdığı Lilet Vanderlee'nin Avusturalya'ya dönmesine izin verdi. Ülkesine dönen Vanderlee, hemen Türk Konsolosluğu'na başvurdu. Ardındar da Türkiye'ye gelerek avukatları aracılığıyla Murat Y.'den şikâyetçi oldu. Parasını geri alabilmek için de İstanbul Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı.

'DAİRE VEREYİM' DEDİ
Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Vanderlee, "Hesabını mahkemede soracağım. Onun bu davranışlarını tüm Türkiye'ye genellemiyorum. Türkiye ve İstanbul'a dava bittiğinde de geleceğim" diyor. Davayı öğrenen Murat Y. ise hemen Vanderlee ile bağlantı kurarak Küçükçekmece'de bir daire karşılığında davadan vazgeçmesini istedi. Ancak Lilet Vanderlee, daireyi değil parasını talep ederek davadan vazgeçmedi. Telefonla ulaştığımız Murat Y., konu ile ilgili konuşmak istemediğini belirtti.

TATİL BOYU EVİNDE KALDI
Avustralyalı Lilet Vanderlee, otelin parasını ödemiş olmasına rağmen tatilinin sonuna kadar Murat Y.'nin evinde kaldı. Dolandırıldığı, parasını isteyince de şiddet gördüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

BİZE ULAŞIN