Ana yüreği çifte hayat kurtardı

Cenan Avan eşine böbrek vermek için gittigi hastanede, böbrekleri uymadığı için ağlayan iki kardeşi gördü Çapraz nakille onun böbreği bir kardeşe,diğer kardeşin böbreği de kocasına nakledildi

Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezi'nde, gözyaşları ve tesadüfle başlatılan tetkikler sonucu eşlerle kardeşler arasında çapraz nakil gerçekleştirildi. Operasyon sonucu iki hasta da sağlığına kavuştu. Aksaraylı 5 çocuk annesi Cenan Avan (47), bir böbreğini 3 yıldır diyalize bağlı yaşayan eşi Ramazan Avan'a (51) vermek üzere Antalya'ya geldi. Testler yapıldı, prosedürler tamamlandı. Avan telefonla aradığı 23 yaşındaki kızı Dilek'e müjdeyi verdi. Artık ameliyat için saatler kalmıştı. Eşinin bulunduğu odadan çıkan Avan, Kahramanmaraş'tan kendileri gibi nakil için gelen Ali (30) ve Deniz Özdengiz (23) kardeşleri koridorda birbirlerine sarılmış ağlarken gördü. Avan ikiliye neden ağladıklarını sorduğunda gözyaşları daha da arttı. Ali Özdengiz, "Kardeşim Deniz'e bir böbreğimi vermek için memleketten gelmiştim. Ancak kan gruplarımız farklı olduğu için sorun çıktı. Kardeşim 3 yıldır böbrek yetmezliği çekiyor. Göz göre göre ölecek" dedi.

'İÇİM PARÇALANDI'
Biraz önce konuştuğu kızı Dilek ile aynı yaştaki Deniz'in durumunu öğrenen Avan, "Keşke bir böbreğim daha olsa da sana versem. İnan senin için içim parçalandı" diyerek ağlamaya başladı. Koridorda yaşananlara şahit olan nakil koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, iki aileye 'çapraz nakil' teklifi sundu. Kabul edilince hemen tetkikler yapıldı. Testler olumlu çıkınca operasyon başladı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyon ile anne Cenan Avan'dan alınan böbrek Deniz Özdengiz'e, Ali Özdengiz'den alınan böbrek ise Ramazan Avan'a nakledildi.

'ARTIK BİR ANNEM DE O'
Doç. Dr. Ayhan Dinçkan hastaların sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyleyerek, "Cenan Avan'ın kararı hepimizi duygulandırdı" dedi. Sağlığına kavuşan Deniz Özdeniz de "Bir annem de Cenan Avan oldu. Ayağa kalkar kalkmaz giderek ilk olarak onun elini öptüm" dedi.

BİZE ULAŞIN