Çanakkale'de sel felaketi

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yağış nedeniyle Çınarlı Deresi taştı. Sağanak yağışın neden olduğu sel nedeniyle onlarca ev su altında kaldı.

Çanakkale'nin Biga ve Lapseki ilçelerindeki etkili yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Biga Kaymakamı Fatih Genel, gece boyunca süren sağanak nedeniyle ekiplerin görev başında olduğunu, köylerde ve ilçe merkezinde yapılan incelemelerde çok büyük bir kaybın yaşanmadığının tespit edildiğini söyledi.

Çanakkale-Biga yolunun tek yönlü olarak kısa süre trafiğe kapandığını, yapılan müdahaleyle trafik akışının yeniden normale döndüğünü belirten Genel, ''Balıkçeşme beldesindeki dere 7 kez taştı, ancak ekiplerimiz tahliyesini gerçekleştirdi. Orada bir sıkıntı yok. Selvi, Danişment, Gündoğdu ve Güvemalan derelerinde zaman zaman taşkınlar yaşandı. Buralarda da önemli bir durum yok. İlçe merkezinde ise Doğankent bölgesindeki bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Bunların dışında önemli bir durum yok'' dedi.

Bu arada, Lapseki'nin içinden geçen Çınarlı Dere'de taşkın yaşandı. Dere yatağında bulunan Cumhuriyet Mahallesi'ndeki yaklaşık 20 evi su bastı. Olay yerine gelen Kaymakam İsmail Ayhan Tavlı ve Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, çalışmaları yerinde inceledi.

Kaymakam Tavlı, yağışın gece boyunca sürdüğünü belirterek, ''Ekiplerimizin su tahliyesi çalışmaları sürüyor. İlçe merkezi ve köylerinde şu an için riskli bir durum söz konusu değil. Hepimize geçmiş olsun'' dedi.

BİZE ULAŞIN