Hatay'daki orman yangını söndürüldü

Hatay'ın İskenderun ilçesinde önceki gece başlayan orman yangınının, yağmurun da etkisiyle söndürüldüğü bildirildi

İskenderun ilçesinde, önceki gece başlayan orman yangınının, yağmurun da etkisiyle söndürüldüğü bildirildi.

Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cumartesi gece İskenderun ilçesine bağlı Suçıkağı, Aşkarbeyli ve Güzelköy köyleri arasında çıkan orman yangınının söndürülmesi için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.

İlçede bugün öğleden sonra başlayan yağışların kayalık, yüksek ve sarp bölgedeki 2 noktada süren yangının söndürülmesinde etkili olduğunu kaydeden Harbi, şu bilgileri verdi:
''İskenderun ilçesindeki orman yangını ekiplerimizin çabası ve yağmurun da etkisiyle tamamen söndürüldü. Herhangi bir tehlike kalmadı. Yangın sonucunda ilk tahminlerimize göre, 70 hektarı ormanlık, 50 hektarı makilik alan olmak üzere toplam 120 hektar alan zarar gördü. Yangının söndürülmesi için elinden gelen gayreti gösteren meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.''

Harbi, yangın söndürme çalışmalarına Hatay, Adana, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye'den gelen 44 arozöz, 2 yangın söndürme helikopteri, 13 su tankı, 25 ilk müdahale aracı, 6 dozer ve yaklaşık 400 yangın söndürme işçisinin katıldığını hatırlattı.

Cumartesi gece başlayan yangın, yerleşim yerlerini tehdit etmiş, bazı evler tedbir amaçlı olarak boşaltılmıştı.

Yetkililer, yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

BİZE ULAŞIN