1 tonluk boğa alıcı bekliyor

Balıkesir Belediyesi Hayvan Pazarı'nda kurbanlıklar görücüye çıktı. Fiyatların, geçen yılkilerle aynı olması dikkat çekti.

Pazarın gözdesi ise bin 70 kiloluk boğa. Sahibi, montofon ırkı 3 yaşındaki boğaya 10 bin lira değer biçerken alıcı çıkmamasından şikayetçi. Büyük ilgi çeken dev boğanın günlük yem masrafı 25 lirayı buluyor. Araba fiyatına satılan boğaya, şimdilik alıcı çıkmadı.

Hayvan pazarında hijyenik şartların yanısıra kafeterya ve veteriner kontrolu gibi hizmetler de bulunuyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ayrılmış satış yerlerinin yanında vatandaşlar için istirahat alanları ve çay bahçeleriyle alışverişe gelenlerin rahat bir ortama kavuştuğu pazarda, özellikle Kurban Bayramı öncesi vatandaşların karşılaştığı alan sıkışıklığı, otopark sıkıntısı gibi olumsuzluklar da ortadan kalktı. Ege Blgesi'nin en büyüğü olan, 720 büyükbaş ve bin 80 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip pazara Balıkesir, Bursa, Çanakkale gibi çevre il ve ilçelerden de satıcılar geliyor. Büyükbaş kurbanlıklar 2 bin ile 10 bin, küçükbaşlar da ise 500 ile 900 lira arasında satılıyor.

Pazarın gözdesi olan bin 70 kiloluk boğanın sahibi Recep Ovacı, Dursunbey ilçesine bağlı Çanakçı köyünden getirdiği hayvanına 10 bin lira istiyor. Ovacı, "Alıcı çıkarsa 8 bin liraya kadar düşeriz. Üç yıldır bu hayvana gözümüz gibi bakıyoruz. Bize günlük maliyeti 25 lira. İstediğimiz fiyat, üç yıldır harcadıımız paraya ancak denk geliyor. Satılmazsa kasaba vereceğim. Hayvan çok büyük olduğu için büyük kamyonla getirdik. Pazarda şimdilik işler iyi gitmiyor. Soran çok, alıcı yok." dedi.

BİZE ULAŞIN