Dersim '38 Anıtı' son aşamaya geldi

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde 1937-38 'Dersim katliamı'nda öldürülenler için yapımına başlanan '38 Anıtı' son aşamaya geldi. Anıtın 17 Kasım'da açılması planlanıyor.

O dönem Mazgirt ilçesinde 5 ayrı noktada yaşanan katliamda yüzlerce insan derelerde öldürüldükten sonra gömülmeden bırakıldı. 1938 Dersim olaylarının bitmesine kadar mezarları olmayan bu insanlar, daha sonra katliamdan sağ kalanlar tarafından çeşitli yerlerde gömüldü. Bunlardan bir kısmının Tunceli merkeze bağlı Çukur köyünden alınarak Mazgirt ilçesine bağlı Kert bölgesi olarak adlandırılan bölgeye getirilerek kurşuna dizilen insanlar olduğu biliniyor.

Bölgede katliamda hayatını kaybeden insanların kemiklerinin ortaya çıkmasından rahatsız olan Mazgirtli vatandaşlar, ilçede bir mezar ya da anıt yapılması amacıyla Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel'e öneri götürdü. Öneriyi olumlu bulan Belediye Başkanı Tekin Türkel, belediye meclisini toplayarak anıt yapılması yönünde karar aldı. Kararın belediye meclisinde onaylanmasının ardından dışarıda yaşayan çok sayıda Dersimli de anıt fikrine destek verdi.

ANIT MEZAR TÜRKİYE'DE BİRLİK

Finansmanı Özer Özgen ve Kadrile Akçelik Özgen tarafından karşılanan anıtın mimarı ise Dara Kırmızı Toprak. Anıtın tanıtım çalışmasını ise yönetmen Özgür Fındık ve Dilaver Eren yürüttü. Anıtın 17 Kasım'daki açılışında Avrupa Parlamentosu'ndan delegeler de yer alacak.

Anıt mezarın açılışını Dersim katliamı sonrasında idam edilen Seyit Rıza'nın ölüm günü olan 17 Kasım'a denk getirdiklerini belirten Türkel, açılışa TBMM'de grubu olan partileri -MHP hariç- ve Avrupa Parlamentosu'ndan delegeleri davet ettiklerini söyledi.

MAZGİRT KAYMAKAMLIĞI ANIT İÇİN DURDURMA KARARI ALDI

500 metrekarelik bir alan üzerinde 25 metreye 20 metre boyutlarındaki yapımı gerçekleşen anıt mezar için, hazine arazisi olduğu gerekçesiyle Mazgirt Kaymakamlığı tarafından durdurma kararı verildi. Belediyeye yazılı olarak bildirilen kararda, "Tahsis işlemi ve diğer yasal prosedürler tamamlanmadan söz konusu alanda haksız işgale müsteniden vücut bulan fiili zilyetlik statüsüne dayalı gerçekleştirilen ve usulsüz yapılaşma çalışması derhal ve süresiz durdurulmalı ve tahsis işlem sonucu beklenmeli. Ve diğer yasal yükümlülükler ısrarla yerine getirilmelidir." denildi.

Durdurma kararının yasal olduğunu, büyük sıkıntı olmadığını ve bu durumun aşılacağını belirten Türkel, "İnanıyorum ki bu sıkıntı giderilecek. Devlet tasarrufunda olan bir alan olduğundan dolayı belediyeye tahsisi henüz yapılmadı. Bürokratik işlemlerden kaynaklanan bir olaydır. Bunun da en kısa bir sürede biteceğine inanıyorum." dedi.

BİZE ULAŞIN