Rektörü silahla tehdit eden profesöre dava

stanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Recep Seymen, Rektör Yunus Söylet'i silahla vurmak istediği iddiasıyla yargılanacak. Rektör Söylet de Seymen'e iftira attığı iddiasıyla yargılanıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Seymen ile İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet arasındaki davalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Seymen'e hakaret ettiği ve iftira attığı iddiasıyla yargılanan ve geçen hafta hakkında zorla getirilme kararı çıkartılan rektör Söylet, bu defa İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde yeni açılan davada müşteki olarak yer aldı. Söylet'in, Seymen tarafından vurulmakla tehdit edildiği öne sürüldü. İddiaya göre 12 Temmuz'da rektörün odasına giden Seymen, aleyhinde başlatılan bazı soruşturmalar ile tebligat evraklarının kendi adresi yerine neden annesi ve ayrı yaşadığı eşinin adreslerine gönderildiğini sormak istedi. Bu nedenle aile fertlerinin sağlıklarının bozulduğunu belirten Seymen, rektörün yerinde olmadığını öğrenince kendi el yazısıyla bir not yazdı ve bundan sonra tebligatların kendi adresine gönderilmesini söyleyerek oradan ayrıldı.

DÖRT KİŞİ TANIK OLDU

Ertesi sabah tekrar rektörün odasına giden Seymen, Söylet'in yerinde olmadığını öğrenince dört tanığın önünde tebligatların bilerek annesine gönderildiğini, annesinin bu yüzden kalp krizi geçirdiğini, bunun sorumlusunun Söylet olduğunu ve rektörü vuracağını söyleyerek odayı terk etti. Seymen, öğleye doğru tekrar görüşmek için rektörün odasına gitti. Sekreterya yine aynı cevabı vererek rektörün yerinde olmadığını belirtti. Üç kez rektörün yanına gittiği halde yerinde bulamayan Seymen, yine aynı dört tanığın önünde silahlı olduğunu, gerekirse silah kullanacağını söyledi. Bu sözleri, tesadüfen o civarda bulunan öğretim üyesi ve rektör başdanışmanı Faik Çelik de duydu. Tanık Çelik, hemen Söylet'in yanına giderek kendisini odadan çıkardı. Bu arada Seymen, danışman Çelik'in yanında "Seksen yaşında annemi darp eden Yunus'a bunun hesabını soracağım" gibi sözlerle rektörü gıyabında tehdit etmeyi sürdürdü. Olayla ilgili savcılığa şikâyette bulunuldu. Tanıklar tehdit olayını doğrularken, savunması alınan Seymen suçlamaları kabul etmedi. Ancak savcılık hazırladığı iddianamede, tanıkların beyanları doğrultusunda şüphelinin zincirleme tehdit suçunu işlediğini iddia etti. Seymen, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

BİZE ULAŞIN