Savarona yatında Mutassım hayaleti

Atatürk'ün yatı Savarona'da fuhuş partisi düzenleyen çetenin yargılanmasına Marsilya'da başlandı. Çete üyeleri, aralarında Kaddafi'nin oğlu Mutassım'ın da yer aldığı zenginlere kadın pazarlamakla suçlanıyor

Atatürk'ün yatı Savarona ve Carlton Oteli'nde, aralarında Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Mutassım'ın da yer aldığı zenginler için fuhuş partisi düzenleyen uluslararası çete üyelerinin duruşması dün Fransa'nın Marsilya kentinde başladı. Fuhuş partilerini organize eden ve 2007'de çökertilen çetenin yurt dışına kaçan 5 üyesinin gıyabında, 3'ünün ise tutuklu yargılandığı belirtildi. Fransız savcı tarafından hazırlanan iddianamede, 2007'deki Cannes Film Festivali sırasında Savarona yatının 350 bin euroya fuhuş için kiralandığı iddiasına yer verildi. Yurt dışına kaçtığı belirlenen uluslararası manken ajansı sahibi Lübnanlı Elie Nahas'ın çetenin başı olarak yargılandığı davanın zanlıları arasında fuhşa katılan genç hayat kadınları da var. İddianameye göre, Ekim 2011'de öldürülen Mutassım, 2007'deki festival sırasında Savarona'yı sadece bir hafta için 350 bin euroya kiraladı, Elie Nahas ise yatı günlüğü 33 bin euroya kadar ulaşan modellerle doldurup fuhuş yaptırdı. Savarona'da Mutassım'ın verdiği fuhuş partilerinde 2004'te Venezüella Turizm Güzeli seçilen ve geçen yıl Miss Venezüella elemelerine katılan Diana Wood'un da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 modelin yer aldığı belirlendi. Fuhuş partilerinin giderlerinin Fransa'daki Libya Büyükelçiliği tarafından karşılandığı faturalarının büyükelçilik adına kesildiği de ortaya çıktı.

TÜRKİYE'DEKİ BASKIN...
Atatürk'ün manevi hatırası Savarona'nın, Fransa'dakine benzer biçimde Türkiye'de de zengin işadamları tarafından fuhuş için kullanıldığı öne sürülmüştü. Jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerinin ortak operasyonu ile 23 Eylül 2010 tarihinde Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesindeki koyda demirli Savarona'ya baskın yapıldı. Yerli ve yabancı 10 işadamı ile 14'ü yabancı uyruklu kadın olmak üzere 24 kişi gözaltına alındı. 14 kadın savcılık tarafından sınır dışı edildi. 26 Eylül 2010'da 6 kişi Antalya Adliyesi'nde tutuklanarak cezaevine gönderildi. 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 18 yaşından küçük kızlarla birlikte oldukları önü sürülen sanıklar 20 Aralık 2010'da Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı. 15 Nisan 2011 tarihinde sona eren mahkemede 6 sanık beraat etti. 4 sanığa verilen 1 yıl 8'er aylık cezalar ise ertelendi.

3 YILDA BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ
Bugüne kadar kraliyete ait olmayan en büyük yat özelliğini elinde bulunduran Savarona, Emily Roebling Cadwallader tarafından 1931'de Hamburg'daki tersanelerde 4 milyon dolara yaptırıldı. Savarona Atlantik, Akdeniz ve Kuzey Afrika sularını geçti fakat Cadwallader onu yüksek vergisinden dolayı ABD'ye sokamadı. 1938'de Savarona Türk Hükümeti tarafından satın alındı. 1989'da Savarona'yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı. Yat, 3 yılda baştan aşağı yenilendi.

SADIKOĞLU VE HAZİNE MAHKEMELİK
Göcek Koyu'nda demirli Savarona'daki fuhuş operasyonunun ardından gözler 49 yıllığına yatı kiralayan Kahraman Sadıkoğlu'na çevrilmişti. Hazine, yatı geri almak için dava açtı. İstanbul Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Hazine avukatları, "yatın yaşayan bir müze olarak kullanımının sağlanması durumunda denetim ve gözetim kolaylığı nedeniyle amaç dışı kötüye kullanımının önlenebileceği" vurgulandı. Sadıkoğlu ise davada geri adım atmadı ve 2038'e kadar yatın kullanım hakkının kendilerinde olduğunda ısrar etti. Dava devam ediyor.

BİZE ULAŞIN