'Taksitli rüşvet' ağır cezalık suç

Yargıtay, plan tadilatına itirazını geri çekmek için 10 bini peşin 4 taksitle 50 bin TL rüşvet alan İstanbul Belediye Meclis Üyesi Hüsnü Bilgin'in ağır cezada yargılanmasını kararlaştırdı

İstanbul Kemerburgaz'da bir plan tadilatına itirazını geri çekmek karşılığında 10 bin lirası peşin, geri kalanı 4 eşit taksitte 50 bin lira rüşvet aldığı ortaya çıkan Belediye Meclis Üyesi Hüsnü Bilgin'le ilgili, 'kamu kurum ve kuruluşlarının araç olarak kullanılmasıyla dolandırıcılık' yaptığı gerekçesiyle iddianame hazırlandı. Yargıtay, rüşveti taksite bağlayan sanığın asliye ceza mahkemesinde mi yoksa ağır ceza mahkemesinde mi yargılanacağı konusundaki uyuşmazlığa, "Suç ağır cezalık, bu nedenle ağır cezada yargılanmalı" diyerek son noktayı koydu. Makbuzla rüşvet haberinin 12 Ekim 2011'de SABAH'ta yer almasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Bilgin'i partiden anında ihraç etmişti.

İDİANAME HAZIRLANDI
Kemerburgaz'da faaliyet gösteren Erpınar İçme Suyu Dolum Tesisleri sahibi işadamı Erdoğan Saygun, geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak işletmesini genişletmek için plan tadilatı istemişti. Plan tadilatına itiraz eden, itiraz dilekçesine telefon numarasını yazan Bilgin'in itirazını geri çekme karşılığında, Saygun'la 10 bin lirası peşin kalanı 4 eşit taksit 50 bin liralık rüşvet anlaşması imzaladığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine CHP Eyüp İlçe Başkanı Levent Karakoç, başsavcılığa 'Kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' yapıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı tamamlayan savcı, iddianameyi tamamladı. İddianemede Bilgin'in, 'Nitelikli dolandırıcılık' suçunu işlediği savunuldu ve 2 ile 7 yıl kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

SON NOKTAYI KOYDU
Dosya, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi ile İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi arasında görev uyuşmazlığına neden oldu. Bu tartışmaya da Yargıtay son noktayı koydu. Suçun niteliği ve oluş şeklini gözönüne alan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, "Dosya ve içeriğindeki suç asliye cezalık değil ağır cezalıktır" dedi ve sanığın ağır cezada yargılanmasına karar verdi. 24 Ocak'ta yargılamanın ilk duruşması yapılacak.

BİZE ULAŞIN