Marmaray'da tüyler ürperten buluş

Marmaray çalışmalarında gün ışığına çıkan 8 bin yıllık ayak izleri, özel metal kasalarda Yenikapı'dan Arkeoloji Müzesi'ne taşındı. İzler, puzzle gibi bir araya getirilip sergilenecek

İstanbul'da, Marmaray ve İstanbul metrosu kapsamında yaklaşık 8 yıldır devam eden arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan neolitik çağa ait yaklaşık 8 bin yıllık ayak izleri, metal kasalarla tek tek taşındı. İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki özel bir alanda tutulan 2 bine yakın ayak izi, özel ilaçlarla nemi alınarak kurutuluyor.

YAZ MEVSİMİNİ BEKLEDİLER
İstanbul Arkeoloji Müzesi denetiminde yapılan kazılarda, geçen yıl deniz tabanının 8.2 metre altında ayak izleri bulundu. Karbon 14 testi sayesinde ayak izlerinin neolitik çağa ait ve 8 bin yıllık olduğu tespit edildi. İlk etapta 390 ayak izi bulundu. Her ayak izi ölçüldü, fotoğraflandı, çizimleri yapıldı. Ayak izleri üzerinde yapılan antropolojik çalışmanın ardından, taşınma işlemi başladı. Ayak izlerinin bulunduğu toprak çeşitli kimyasallarla sertleştirilerek üzerine silikon döküldü. Sahada çalışan ekip, bu sırada yeni ayak izlerine de ulaştı. Ayak izlerini konservasyon (muhafaza) için taşımak amacıyla metal kasalar hazırlandı. 2 bine yakın ayak izinin taşınması için gece sıcaklığının 10 gün boyunca 10 derece üzerinde olacağı yaz mevsimi beklendi. Bu dönemde tüm ayak izleri, metal kasalarla tek tek Yenikapı'dan Fatih'teki İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne taşındı. Arkeoloji Müzesi'nde görevli uzmanlar da ayak izleri üzerinde konservasyon çalışmasına başladı.

ÖZEL İLAÇLA KORUMA...
Müzede oluşturulan özel bir alanda, belli periyodlarla ayak izlerine ilaç veriliyor. Bu sayede ayak izlerinin bulunduğu toprağın tamamen sertleşmesi sağlanıyor. Yaklaşık 1 yıl boyunca bu çalışmanın süreceği tahmin ediliyor. Bu çalışmayla korunan ayak izleri, Yenikapı'da kurulması planlanan müzede bir puzzle gibi tekrar bir araya getirilecek ve sergilenecek.

AYAK İZLERİ NASIL OLUŞTU?

8 bin yıl önce insanların çamur üzerinde yürürken bıraktıkları izler zamanla kurumuş ve kalıp haline gelmiş. Bölgedeki dere yatağının taşması sonucu da kurumuş ayak izlerinin üzeri sarı deniz kumuyla örtülmüş. Ayak izlerinin bugüne kadar ulaşması nın ana nedeni ise farklı içerikteki dere kumunun o kalıbın içine dolması. Dere kumu dolunca iki farklı malzeme oluyor. Dere kumu taşlı çakıllı, diğer kum ise kil. Dolayısıyla bunlar birbirine yapışmıyor. Bu sayede izler şeklini muhafaza ediyor.BİZE ULAŞIN