'Kışkırtma' katliamı

Diyarbakır'da önceki gün biri çocuk 5 kişinin öldüğü silahlı saldırıda annesi, ağabeyi ve yeğenini kaybeden Hayri Akelma, köylülerin olayı kışkırttığını öne sürerek "Karşı tarafa 'Hâlâ öldürmediniz mi?' gibi laflar ediyorlardı" dedi

Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde önceki gün düzenlenen ve biri çocuk 5 kişinin öldüğü silahlı saldırının ardından köyde geniş güvenlik önlemi alındı. Jandarma saldırganların yakalanması için çalışma başlatırken, olayda annesi, ağabeyi ve yeğenini kaybeden Hayri Akelma, köylülerin karşı tarafı kışkırttığını iddia etti. Kısa süre önce evlerinin kurşunlandığını belirten Hayri Akelma, jandarmayı önlem almamakla suçladı. Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde 7 yıl önce kız kaçırma nedeniyle Bozkuş ve Akelma aileleri arasında husumet başladı. 4 yıl önce Salih Bozkuş'un öldürülmesi ile olay kan davasına dönüştü. Dicle İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya ile çevre köylerin ileri gelenlerinin barış girişimi sonuçsuz kaldı. Önceki akşam Bozkuş Ailesi fertleri, içinde husumetli oldukları Akelma Ailesi'nin bulunduğu aracı durdurdu.

'BARIŞMAYA YANAŞMADILAR'
Kan davasıyla ilgisi olmayan araç sürücüsü Mehmet Uzan'ı araçtan indiren saldırganlar, araçta bulunan Ramazan Bilge, eşi Latife Bilge, Hacer Akelma (49), oğlu Ramazan Akelma (32) ve torunu 7 yaşındaki İbrahim Akelma'yı kurşuna dizdi. Saldırganların yakalanması için çalışma başlatan jandarma köyde geniş güvenlik önlemi aldı. Saldırıyı, 4 yıl önce babası öldürülen İsa Bozkuş'un gerçekleştirdiği öne sürüldü. Küçük yaşta geçirdiği bir hastalık sonucu felç geçiren ve saldırıda annesi Hacer, ağabeyi Ramazan ve yeğeni İbrahim Akelma'yı kaybeden Hayri Akelma, köylülerin olayı kışkırttığını iddia etti. Büyük üzüntü yaşayan Akelma, "Kan davasından ötürü ailemizden 6 kişi cezaevinde. Kan davasını fırsat bilen köylüler olayı kışkırttı. 'Hâlâ öldürmediniz mi' gibi laflar ediyorlardı. Bozkuş ailesi barışmaya yanaşmadı. Bayram alışverişinden dönen annemi, yeğenimi ve Amasya'da çalışmaktan dönen ağabeyimi katlettiler" dedi. Olayın öncesinde de kendilerine yönelik taciz olduğunu dile getiren Akelma, "Daha önce de bize yönelik tacizde bulunuyorlardı. En son evimize ateş açtılar. Jandarmaya bildirdik. Ancak Jandarma bu konuda ne bir tedbir aldı, ne de bir işlem yaptı" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN