Hayat kurtaran 'Altın buton'lar

Maltepe Belediyesi'nin; yaşlı ve engellilere "çağrı butonu" takarak başlattığı uygulama, yüksek tansiyon hastası Saadet Tozan (80) ile kalp krizi geçiren Müzeyyen Şener'in (75) hayatını kurtardı

İstanbul'da Maltepe Belediyesi, "Evde Sağlık ve Sosyal Destek Hizmeti" kapsamında kronik hastalıkları olan 75 yaş üzeri vatandaşlar ve engellilerden oluşan bin 500 kişiye, acil çağrı butonu dağıttı. Kola takılan, saat büyüklüğündeki butona yaşlıların hastalıkları, kan grubu, adresi ve kimlik bilgileri yüklendi. Böylece, hastalanan vatandaşın butona basması durumunda, çağrı merkezinde bulunan görevlilerin anında bu bilgilere ulaşması ve ona göre ambulans, doktor ve tıbbi donanım yönlendirmesi sağlandı. Uygulamanın sevindirici iki sonucu önceki gün alındı.

SUYA VE TOZA DAYANIKLI

Yüksek tansiyon hastası olan ve eşi vefat eden 80 yaşındaki Saadet Tozan, Kurban Bayramı öncesinde yalnız yaşadığı evinin camlarını silmek istedi. Sandalyenin üzerine çıkan Tozan, birden yere yığılınca butona bastı. Sağlık ekipleri tam donanımlı ambulansla, 15 dakikada eve ulaştı ve gerekli müdahaleyi yaptı. Tozan, "Bilincim açıktı. Sadece kendimi sakin tutmaya çalışıyordum. Sağlık ekipleri 15 dakikada geldi. Anında müdahale ettiler ve tansiyonum normale döndü. Belediyenin verdiği bu hizmet sayesinde kurtuldum" dedi. Kalp krizi geçiren 75 yaşındaki Müzeyyen Şener de, son anda butona bastı. Evine ulaşan ambulans, Şener'i hastaneye götürdü. Sağlığına kavuşan Şener, evine döndü. Her iki hastayı da ziyaret eden Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, "Engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız butona bastıklarında, belediye sağlık görevlilerinden 24 saat acil yardım müdahale hizmeti alabiliyor. İhtiyaç sahiplerinin kimlik bilgileri, hastalıkları, kan grupları, akrabaları, adresleri sisteme yüklendi. Buton, suya ve toza belli ölçüde dayanıklı. Konuşamayacak durumda olsanız dahi tuşa basılması yeterli. Hastamıza, ekipler gidene kadar terapi de yapılıyor. Konuşturularak hastanın bilincinin açık tutulması sağlanıyor" dedi. Başkan Zengin, Tozan'ın evinin ve camlarının düzenli olarak temizlenmesi için talimat da verdi.

BİZE ULAŞIN